מבזקים בנושא דיני עבודה : גיליון 1225 - כל עובד
סגור חלון

אישור
HamburgerButton
דברו איתנו 8109 *
מבזקים
דף הבית > מבזקים
גיליון 1225 - 23/07/2019

המבזק השבועי - הדרך שלך להיות מעודכן

 

כל עובד

 
סוגיות בדיני עבודה
 
 
היעדרות עובדים ממקום עבודתם בזמן שבני זוגם משרתים במילואים

בהתאם לתיקון מס' 58 לחוק עבודת נשים, התשי"ד -1954, עובדת תהא רשאית להיעדר ממקום עבודתה שעה אחת ביום, בתקופה שבה בן זוגה שוהה בשירות מילואים, כהגדרתו בחוק שירות המילואים, התשס"ח-2008, החל ביום הראשון לשירות, בהתקיים מספר תנאים מצטברים.

להתייחסותה של עו"ד דנה להב – לחץ כאן
 
 
מאמרים
 
 
מבוטח בקרן פנסיה ותיקה? 6 דברים שחייבים לזכור

צברתם זכויות במספר קרנות פנסיה ותיקות, מעוניינים לקבל קצבה מקרן אחת ואת השנייה למשוך? עצרו. במידה והסכום אותו תמשכו יעלה על 3 חודשי חיסכון, משיכת כספים מקרן פנסיה ותיקה שבהסדר תמנע את זכאותכם לקבל קצבה מכל יתר הקרנות בהם נצברו לכם זכויות.

למאמר מאת נדב טסלר – לחץ כאן
 
 
פסיקה
 
 
יחסים עכורים במקום העבודה מהווים שיקולים עניינים ורלוונטיים בעת פיטורי עובדים

העובדת הועסקה כחתמת ביטוח אלמנטרי על ידי הבעלים והמנהל של סוכנות ביטוח העוסקת במכירת פוליסות ביטוח שונות במקביל לחתמת ביטוח נוספת. לאחר שהעובדת שבה מחופשת הלידה, היא חזרה להיקף של חצי משרה ולאחר מכן זומנה לשיחת שימוע ע"י המעסיק. לטענת העובדת המעסיק הפר את חוק עבודת נשים, התשי"ד-1954 בכך שלא נתן לה הזדמנות אמתית לחזור ולהשתלב בעבודה לאחר תום חופשת הלידה וכי לא הייתה הצדקה לפיטוריה וכי אין ממש בטענת המעסיק בדבר חוסר השתלבותה מבחינה חברתית. העובדת תבעה בין היתר פיצוי בגין העדר שימוע, ופיצוי בגין אי מתן הודעה בדבר תנאי עבודה. בית הדין ציין כי הוכח כי העובדת פוטרה על רקע היחסים העכורים בינה לבין עובדת אחרת, מה שהוביל למערכת יחסים עכורה שפגעה בעבודה. עוד נקבע כי העובדת פוטרה משיקולים עניינים ורלוונטיים הנוגעים ליחסים העכורים בינה לבין החתמת שעבדה לצידה. צוין כי מותר למעסיק ובפרט בעסק קטן כדוגמת העסק של העובד, לעמוד על קיומה של אוירה נעימה וחיובית בעבודה ולדרוש מהעובדים לקיים יחסים טובים ונטולי מריבות וחיכוכים עם יתר העובדים. מעסיק לא צריך להתעסק ו/או להפנות אנרגיה למריבות בלתי פוסקות ו/או ויכוחים בין העובדים. למותר לציין כי מריבות בין העובדים פוגעות בתפוקת העבודה. לאור האמור, תביעתה של העובדת נדחתה במלואה ונקבע כי העובדת תישא בהוצאות המעסיק בסך של 10,000 ₪ (סע"ש 31498-04-16, ענת שטיינפלד נגד חיים שבבו, מיום 10.12.2018).

לתקציר פסק הדין מאת עו"ד מורן טימן גוגול- לחץ כאן
 
הלכת הטיפים החדשה תלויה בקשר התעשייתי ואין להחילה במקרה שמדובר בטיפים שקיבל העובד באופן וולונטרי מלקוחות המספרה

העובד הועסק כמעצב שיער במספרה בבעלות המעסיק במשך כ- 7 שנים עד שפוטר. העובד טען בתביעתו כי עבד בהיקף משרה מלאה ובנוסף לכך ביצע שעות נוספות רבות בהתאם לשעות פתיחת המספרה. בהתאם לכך תבע הפרשי שכר מינימום, גמול שעות נוספות, פיצויי פיטורים וכן זכויות סוציאליות בהתאם להיקף משרה מלא. לעומת זאת המעסיק טען כי העובד הועסק במשרה חלקית בלבד. כמו כן נטען כי במסגרת עבודתו קיבל העובד "טיפים" מלקוחות ועל כן יש לקחת אותם כחלק משכרו לאור הפסיקה האחרונה של בית הדין הארצי. ביה"ד האזורי לעבודה, בחן את שאלת היקף המשרה וציין כי לא הוגשו דו"חות נוכחות מצד מי מהצדדים. בית הדין האזורי קבע כי העובד עבד בשעות הנוספות אך לא ניתן לקבוע את היקף השעות הנוספות המדויק מאחר שאין לעובד ראשית ראיה לביסוס טענתו כגון רישום ידני של שעות העבודה לכן לא ניתן לקבל את גרסתו ויש להעביר את נטל השכנוע וההוכחה על כתפי המעסיק. בית הדין פסק לזכות העובד את סכום השעות הנוספות שמותרות מבחינת החוק. על קביעה זו הגישה המעסיקה ערעור לביה"ד הארצי לעבודה. ביה"ד הארצי לעבודה פסק כי גם אם אין תיעוד כחוק של שעות העבודה הדבר לא יקנה לעובד באופן אוטומטי זכאות לגמול שעות נוספות על ידי היפוכו של הנטל על כתפי המעסיק, כלומר, כאשר קיימת מחלוקת בין המעסיק והעובד בנוגע לשעות עבודה הנוספות יידרש העובד להעמיד גרסה עובדתית ביחס להיקף המשרה הרגיל וביחס להיקף השעות הנוספות לפי מהות המחלוקת. ביה"ד הארצי החזיר את התביעה לבית הדין האזורי בנימוק שאין די בהתבסס רק על תלושי השכר על מנת לקבוע בסוגיית השעות הנוספות ועל מנת שביה"ד האזורי יקבע אם הוא השתכנע ואם לאו בסוגיית העסקת בשעות נוספות של העובד. בנוגע להחלת "הלכת הטיפים" ביה"ד הארצי לעבודה פסק כי היא תלויה בקשר התעשייתי ואין להחילה במקרה שמדובר בטיפים שקיבל העובד באופן וולונטרי מלקוחות המספרה (ע"ע 18024-12-18, יורם אביחסרה נגד יעקב זכאי, מיום 19.5.19).

לתקציר פסק הדין מאת עו"ד ראובן בבדז'נוב – לחץ כאן
 
 
  להיות מעודכן כל הזמן! להדרכות נוספות לחץ כאן
 
Excel ביניים
הקורס מיועד לאנשים שעובדים על תוכנת האקסל ביום- יום ( יודעים להקליד נתונים לעצב אותם ולבצע נוסחאות פשוטות) ורוצים לייעל את עבודתם, הסדנה מלמדת כלים מתקדמים, פונקציות, טיפים וקיצורי דרך ומראה עד כמה אפשר לפשט את העבודה ולבנות הכל בקלות ובמהירות!
איך לקרוא את תלוש השכר?
על כל מנהל בארגון שיש תחתיו עובדים, ולמעשה על כל מעסיק שהוא צד ליחסי עבודה, מוטלת האחריות לידיעת חוקי העבודה ולשמירה על קיומם, ולפיכך חובה שיהיו בידיו כלים להתמודדות היומיומית עם מצבים שונים מעולם זה. ביום זה נלמד על תלוש השכר וחוק הגנת השכר וכן נקבל כלים לקריאת תלוש השכר באופן הנכון.
ניכוי מס במקור
יום עיון מיוחד שמוקדש כולו לציבור המנכים על מנת לעמוד במטלות הכבדות ברמה הפרוצדוראלית ולפעול בהתאם להוראות הדין, תוך יישום דווקני ופרטני של שלל ההוראות הקיימות בנושא הניכוי במקור, לרבות טיפול בקנסות, פירוט הליקויים והתמודדות מול פקידי השומה.
קורס מאקרו (V.B.A ל- Excel) - לכלכלנים ואנשי כספים
מנהלי כספים ואנשי כלכלה בארגון מוצאים את עצמם לעיתים קרובות מידי עסוקים במשך שעות בהכנת דוחות כספיים. לרוב מבנה הדוחות חוזר על עצמו, ורק הנתונים משתנים.
תיקון 190 ומיסוי פנסיוני
תיקון 190 לפקודה הרחיב את מסגרת הטבות המס לסוגי חוסכים שונים בהפקדות לקופות הגמל – ועדיין רב הנסתר על הגלוי. יום העיון מוקדש להכרה ולמידת מכלול הטבות המס באפיקי החיסכון הפנסיוני השונים, משיכות כספים והפקדות כספים פנויים לקופות הגמל לקצבה.
Excel Basic - פונקציות מובילות
תוכנת ה-Excel מצטיירת כתוכנה מורכבת. הסדנה הנ"ל מלמדת שאקסל היא תוכנה ידידותית למשתמש. התוכנה מאפשרת לקחת נתונים ולארגן אותם, למיין, לסנן, לחשב, לנתח, להפיק דו"חות ומאזנים, וליצור מהם תרשימים.
מיסוי התא המשפחתי
יום עיון שמוקדש כולו לסוגיות נבחרות בתחום מיסוי התא המשפחתי לניצול מרבי של ניכויים וזיכויים, הסכמי ממון והשלכתם על הצהרות הון ופטורים במס שבח ומס רכישה, חלוקת הכנסות בין בני זוג בעסק משפחתי בהיבט הביטוח הלאומי ועוד.
יום עיון - משולש הזהב
יום עיון המוקדש לחשבי שכר, מנהלי חשבונות, אנשי משאבי אנוש, מעסיקי עובדים, עוסקים בכספים ושכר. יעמדו מיטב המומחים אשר יסייעו לכם להתמודד ולהתנהל ביעילות בסבך החוקים וההוראות. יום העיון יעסוק בשלושה תחומים חשובים: מיסוי | פנסיה | עבודה
יום עיון מע"מ
יום עיון מקיף ומקצועי שבו נתמקד במגוון סוגיות בנושא מע"מ, ננתח באופן מעמיק ומעשי את עיקרי ההוראות ונרענן את הידע הקיים.
 
 
למסמך בפורמט PDF לחץ כאן
סגור חלון

למענה מיידי, כנסו לאינפוקליק - מחוללים בדיני עבודה
יום עיון משולש הזהב
לקבלת מנוי התנסות עכשיו!
הודעה אישית