מבזקים בנושא דיני עבודה : גיליון 1244 - כל עובד
סגור חלון

אישור
HamburgerButton
דברו איתנו 8109 *
מבזקים
דף הבית > מבזקים
גיליון 1244 - 10/12/2019

המבזק השבועי - הדרך שלך להיות מעודכן

 

koloved

 
דברי הסבר לחקיקה והצעות חוק
 
 
צו הרחבה בעניין תשלום שכר לעובדים אשר נעדרו מעבודתם בשל המצב הביטחוני - דברי הסבר

ביום 5.12.2019 פורסם ברשומות צו הרחבה בעניין תשלום שכר לעובדים אשר נעדרו מעבודתם בשל המצב הביטחוני בתקופה שמיום 1.5.2018 ועד ה- 31.12.2019 עקב השבתת מערכת החינוך או שמקום עבודתם נמצא בטווח של עד 40 ק"מ מרצועת עזה. הימים המזכים לתשלום שכר, בהתאם לתנאי הסכם זה ולתקופתו יהיו ימים בהם ניתנה או תינתן החלטה של פיקוד העורף, בנוגע לתקופה שמיום 1.5.2018 ועד ליום 31.12.2019. צו ההרחבה קובע כי מעסיק ישלם לעובד שכר לרבות תנאים סוציאליים, בשל היעדרות העובד מעבודתו בתקופת ההסכם, בגין הימים המזכים ובטווח של עד 40 ק"מ מקו הגבול עם רצועת עזה, ובלבד שמתקיימים לגבי העובד אחד מהתנאים המופיעים בצו ההרחבה.

לדברי הסבר מאת עו"ד מיטל דולב בלט – לחץ כאן
 
 
טבלאות
 
 
מחולל הגבלות על פיטורי עובדת בהריון

מחולל זה מפרט את ההגנות המוענקות לעובדת בהריון מפני פיטוריה

למחולל הגבלות על פיטורי עובדת בהיריון – לחץ כאן
 
 
חוזרים
 
 
נחתם צו ההרחבה שמסדיר את תשלום השכר לעובדים שנעדרו מעבודתם בשל המצב הביטחוני

ביום 3.12.2019 פרסמה ההסתדרות הכללית הודעה בעניין צו ההרחבה שנחתם בעניין תשלום שכר לעובדים שנעדרו מעבודתם בשל המצב הביטחוני. בהתאם להודעה, על פי ההסכם הקיבוצי והוראות צו ההרחבה, עובד אשר נעדר מעבודתו בשל החלטה של פיקוד העורף יהיה זכאי לתשלום שכר העבודה היומי בתוספת הפרשות סוציאליות. ההסכם יחול על כל התקופה שבין מאי 2018 ועד סוף שנת 2019, ובכלל זה גם האירועים הביטחוניים האחרונים שהתרחשו בתאריכים 12-14 בנובמבר.

לחוזר ההסתדרות הכללית במלואו – לחץ כאן
 
הנחיות לאור המצב הבטחוני ליום 12.11.2019 - מגזר ציבורי

: לאור המצב הביטחוני שהיה ביום 12.11.2019 הממונה על השכר והסכמי עבודה במשרד האוצר פרסם הנחיות כיצד יש לפעול בהתאם להנחיות פיקוד העורף.

לחוזר הממונה על השכר והסכמי עבודה במשרד האוצר במלואו – לחץ כאן
 
 
פסיקה
 
 
פיטורי עובדת בהריון שלא הציגה אישור רפואי על הריונה אינם מצריכים את אישור הממונה על עבודת נשים

עובדת הועסקה כברמנית במשך מספר שנים במלון, העובדת זומנה לשימוע לפני פיטורים, בוצע לעובדת שימוע ולאחר מכן הוחלט כי העובדת תפוטר. במועד מתן מכתב הפיטורים הודיעה העובדת למעסיקה כי היא נמצאת בחודש השני להריונה. המעסיקה ביקשה אישור רפואי בדבר ההיריון, אולם העובדת לא מסרה את האישור ופוטרה. בין המעסיקה לעובדת התגלעה מחלוקת בדבר פגמים בהליך פיטורי העובדת. העובדת טענה כי נפל פגם בשימוע, פרוטוקול השימוע סולף, כי פוטרה משיקולים לא עניינים ופוטרה בניגוד לחוק עבודת נשים. המעסיקה מנגד טענה כי הפיטורים היו כדין מאחר ולא התקבל אישור בדבר הריונה וכי לא נפל כל פגם בפיטורי העובדת. בית הדין פסק כי לא נפל פגם בהליך השימוע, כמו כן נקבע כי מאחר והעובדת לא הציגה למעסיקה אישור המעיד על ההיריון על אף שנדרשה לעשות זאת מספר פעמים, המעסיקה אינה מחויבת בפניה לממונה על עבודת נשים לקבלת היתר לפיטורי העובדת. בית הדין דחה את תביעת העובדת ופסק הוצאות משפט בסך 7,000 ₪ לעובדת (סע"ש 22521-04-17, לירון מזרחי נ' קלאב הוטל טבריה בע"מ, מיום 05.02.19).

לתקציר פסק הדין מאת עו"ד רן בינות – לחץ כאן
 
שיקול פסול באי קבלת עובדת חזרה לעבודתה סייע בקבלת פיצויי פיטורים חרף הקביעה כי התפטרה

עובדת בחנות לממכר חליפות בת"א, עבדה אצל מעסיק במשך כ- 3 שנים. שכר העובדת עלה לאורך זמן בתוספת בונוסים אשר הושפעו ממכירות חודשיות בחנות. במהלך שנת 2017 פנתה העובדת לבקש העלאה אך לא היתה שבעת רצון מהתשובה שקיבלה. בשלב זה לשיטת המעסיק העובדת טענה כי היא רוצה להפסיק לעבוד בתנאים אלו שכן היא שווה הרבה יותר וכן היא מבקשת לקבל את כל זכויותיה והיא מעדיפה שהמעסיק יפטר אותה. נוכח סירוב המעסיק לפטרה, נטען כי העובדת איימה עליו שהיא כבר תוציא ממנו את כל הפיצויים. משכך, אמר לה המעסיק כי אין טעם שתגיע לעבודה וכי ישולם לה כל זכויותיה לרבות חודש הודעה מוקדמת. לטענת המעסיק הוא חשש כי העובדת תעליל עליו עלילות שווא בהקשר של הטרדה מינית או תקיפה ותגרום לו נזקים כדי לקבל את מבוקשה ולכן העדיף שלא תגיע לחנות ואף לקח את המפתח לחנות, שהיה אצלה. נקבע כי העובדת אכן התפטרה ב"עידנא דריתחא" אך בקישה לשוב לעבודה אולם החלטת המעסיק לסרב לקבלה עקב חשש לטענות שווא בגין הטרדה מינית או תקיפה מהווה שיקול פסול אשר מוביל לפסיקת פיצויי פיטורים לטובת העובדת (סע" ש 34156-11-17, מריה קרסיוב נ' אלון פינטו, מיום 23.06.2019).

לתקציר פסק הדין מאת עו"ד ג'ולייט אליהו – לחץ כאן
 
 
  להיות מעודכן כל הזמן! להדרכות נוספות לחץ כאן
 
Excel Basic - פונקציות מובילות
תוכנת ה-Excel מצטיירת כתוכנה מורכבת. הסדנה הנ"ל מלמדת שאקסל היא תוכנה ידידותית למשתמש. התוכנה מאפשרת לקחת נתונים ולארגן אותם, למיין, לסנן, לחשב, לנתח, להפיק דו"חות ומאזנים, וליצור מהם תרשימים.
היערכות לשינויים בענפי הפנסיה והביטוח
ביום עיון זה נעסוק בהיבטים מעשיים למעסיקים ולעובדים. נדון וננתח את התקנון החדש של קרנות הפנסיה, הכיסוי החדש לאובדן כושר עבודה, נסקר ונעמיק בדוחות השנתיים של ביטוחי המנהלים וקרנות הפנסיה.
שנת המס 2019 - קו הסיום
עקב פניות ושאלות פרקטיות ויישומיות, ניתן מענה לסוגיות הנוגעות לסעיפים 3(ט 1), טיפול ביתרות חובה, חיוב במס על משיכות בעלים ושימוש בנכסי החברה , מיסוי חברות ארנק, חוק האנג'לים, סיומה של הוראת השעה ועוד.
מיסוי התא המשפחתי
יום עיון שמוקדש כולו לסוגיות נבחרות בתחום מיסוי התא המשפחתי לניצול מרבי של ניכויים וזיכויים, הסכמי ממון והשלכתם על הצהרות הון ופטורים במס שבח ומס רכישה, חלוקת הכנסות בין בני זוג בעסק משפחתי בהיבט הביטוח הלאומי ועוד.
יום עיון למנהל/ת לשכה ולבעלי תפקידים אדמניסטרטיביים
גם בארגונים קטנים וגם בחברות ובתאגידים בין-לאומיים , המשמעות של ניהול לשכת מנכ"ל או ניהול משרד היא להיות בו זמנית מנהלת ,מנהיגה, יוזמת דרך, מגשרת ומפשרת – ובעצם לנצח על תזמורת ענקית. להצלחה של מנהלת הלשכה יש חיבור ישיר לעמידה ביעדים, בנהלים ובדרישות הדירקטוריון ובוודאי להצלחת הארגון. ביום עיון זה נציג לכם רעיונות, טכניקות, כלים ושיטות – מהמתקדמים ביותר הקיימים כיום: נלמד כיצד לנהל את היום ולנהל קונפליקטים, נדון במגמות חדשות בניהול, בשפת הגוף, ובכל מה שנדרש בפועל כדי לנהל בצורה יעילה, מועילה ואפקטיבית.
יום עיון - משולש הזהב
יום עיון המוקדש לחשבי שכר, מנהלי חשבונות, אנשי משאבי אנוש, מעסיקי עובדים, עוסקים בכספים ושכר. יעמדו מיטב המומחים אשר יסייעו לכם להתמודד ולהתנהל ביעילות בסבך החוקים וההוראות. יום העיון יעסוק בשלושה תחומים חשובים: מיסוי | פנסיה | עבודה
יום עיון מע"מ
יום עיון מקיף ומקצועי שבו נתמקד במגוון סוגיות בנושא מע"מ, ננתח באופן מעמיק ומעשי את עיקרי ההוראות ונרענן את הידע הקיים.
איך לקרוא את תלוש השכר?
על כל מנהל בארגון שיש תחתיו עובדים, ולמעשה על כל מעסיק שהוא צד ליחסי עבודה, מוטלת האחריות לידיעת חוקי העבודה ולשמירה על קיומם, ולפיכך חובה שיהיו בידיו כלים להתמודדות היומיומית עם מצבים שונים מעולם זה. ביום זה נלמד על תלוש השכר וחוק הגנת השכר וכן נקבל כלים לקריאת תלוש השכר באופן הנכון.
ביטוח לאומי - השתלמות מקצועית ופרקטית
השתלמות מעשית ומקיפה המתייחסת כולה לשכירים ועצמאים בהיבטי חיוב דמי ביטוח לסוגי מבוטחים שונים,תיאום דמי ביטוח, גמלאות וקצבאות, צוו סיווג מבוטחים, מבוטחים השוהים בחו"ל ועוד.
סדנה בנושא הוראות ניהול ספרים
הסדנה מוקדשת כולה להתנהלות נכונה בסבך ההוראות לניהול ספרים ומסמכים ממוחשבים; עמידה בביקורות ספרי העסק; הליכים מול פקיד השומה בפסילת ספרים ואי רישום תקבול.
נשים בעולם העבודה
נושא העסקתן של נשים בשוק העבודה הוא אחד הנושאים העיקריים העומדים בבסיסם של דיני העבודה בישראל. במקביל להגנה הרחבה המוענקת לנשים מכוח החוק והפסיקה, ישנה מגמה של קידום שוויון הזדמנויות בעבודה, הן לנשים והן לאוכלוסיות נוספות המרכיבות את החברה בישראל. יום עיון זה יעסוק רובו ככולו בזכויות המיוחדות המוענקות לנשים בעבודה, וכן יעסוק בחשיבות שוויון ההזדמנויות ומניעת הטרדה מינית בתוך סביבת העבודה.
EXCEL מתקדם
הכרת השימוש ב Excel ככלי לניתוח ולהבנה מהירה וקלה של תוצרים המופקים מתוך בסיסי נתונים גולמיים. Excel מסוגל לבצע ניתוחים על נתונים מקומיים ועל נתונים מיובאים ואף מקושרים.
סדנת גבייה וחייבים - סודות וטכניקות לגבייה יעילה
מטרתו של כל ארגון הינה ריווחיות ושגשוג, תוך גבייה יעילה של התשלומים. בחברות ובארגונים רבים, מערכת הגבייה מהווה את הבסיס האמיתי והמרכזי לתזרים המזומנים של החברה, המאפשר את קיומה והמשך פעילותה העסקית. מטרת ההדרכה: הכשרה מקצועית והתנהגותית של אנשי הגבייה למקצוע חשוב זה, תוך הקניית מיומנות וכלים לגבייה. ההדרכה: הסדנה מועברת כהרצאה פרונטאלית בשילוב למידה התנסותית ובאמצעות ניתוח אירועים שיוצפו על ידי המשתתפים והמדריך.
יום עיון טופס 161 והמגבלות על פיטורי עובדים
בשנים האחרונות אנו עדים לאינסוף שינויי חקיקה בתחום מיסוי הפרישה. מיסוי הפרישה מתחיל אצל חשב השכר שמוציא את טופס 161 בעת פרישת העובד. מילוי לא נכון של הטופס יכול לגרום לנזקים כספיים לעובד וגם למעביד. ביום עיון זה נלמד את הכללים למילוי נכון של ניירת הפרישה ונדבר על דרכי העבודה הנכונים בהתאם להנחיות מס הכנסה. כמו כן, נלמד מתי המעסיק לא יכול לפטר את עובדיו.
הביטוח הפנסיוני - ההלכה- והמעשה: קורס ייחודי לחשבים והיחידה ללימודי המשך, הקריה האקדמית אונו
העולם הפנסיוני סובל משינויים רבים ותכופים, היוצרים חוסר הבנה ומחבלים בקבלת ההחלטות של איש המקצוע. בעידן של שינוי חקיקה בו פוסקים בתחום הפנסיה, קורס "הביטוח הפנסיוני ההלכה - והמעשה" יעשה עבורכם סדר בנושא.
Excel ביניים
הקורס מיועד לאנשים שעובדים על תוכנת האקסל ביום- יום ( יודעים להקליד נתונים לעצב אותם ולבצע נוסחאות פשוטות) ורוצים לייעל את עבודתם, הסדנה מלמדת כלים מתקדמים, פונקציות, טיפים וקיצורי דרך ומראה עד כמה אפשר לפשט את העבודה ולבנות הכל בקלות ובמהירות!
ביטוח אובדן כושר עבודה
סביב ביטוח אובדן כושר עבודה קיימות סוגיות רבות בהיבטי המס, ניכוי דמי ביטוח לאומי, זכויות המבוטחים והכיסויים השונים בקרנות הפנסיה, בחברות ביטוח פרטיות ובמוסד לביטוח לאומי. מכללת חשבים עושה לכם סדר ביום עיון מיוחד שמוקדש כולו לסוגיות אלו.
מיסוי התא המשפחתי
יום עיון שמוקדש כולו לסוגיות נבחרות בתחום מיסוי התא המשפחתי לניצול מרבי של ניכויים וזיכויים, הסכמי ממון והשלכתם על הצהרות הון ופטורים במס שבח ומס רכישה, חלוקת הכנסות בין בני זוג בעסק משפחתי בהיבט הביטוח הלאומי ועוד.
קורס חשבי שכר
חשבי שכר הינם אנשי מפתח בכל ארגון וחברה. מתוקף תפקידם הם אחראים על אחד מהתקציבים הגדולים בארגון - השכר. חשבי השכר נדרשים למיומנות בתחומים רבים: מס הכנסה, דיני עבודה, ביטוח לאומי ועוד. לשכת רואי חשבון בישראל רואה בחיזוק תפקיד חשב השכר, הכרח מקצועי, והחליטה להסמיך מטעמה חשבי שכר בכירים, לאחר עמידה במבחני הלשכה.
קורס מאקרו (V.B.A ל- Excel) - לכלכלנים ואנשי כספים
מנהלי כספים ואנשי כלכלה בארגון מוצאים את עצמם לעיתים קרובות מידי עסוקים במשך שעות בהכנת דוחות כספיים. לרוב מבנה הדוחות חוזר על עצמו, ורק הנתונים משתנים.
היערכות לשינויים בענפי הפנסיה והביטוח
ביום עיון זה נעסוק בהיבטים מעשיים למעסיקים ולעובדים. נדון וננתח את התקנון החדש של קרנות הפנסיה, הכיסוי החדש לאובדן כושר עבודה, נסקר ונעמיק בדוחות השנתיים של ביטוחי המנהלים וקרנות הפנסיה.
 
 
למסמך בפורמט PDF לחץ כאן
סגור חלון

למענה מיידי, כנסו לאינפוקליק - מחוללים בדיני עבודה
יום עיון מנהלות לשכה
לקבלת מנוי התנסות עכשיו!
הודעה אישית