אישור
דף הבית > מבזקים

מבזקים

גיליון 1216 - 21/05/2019

המבזק השבועי - הדרך שלך להיות מעודכן

 

21.05

 
דברי הסבר לחקיקה והצעות חוק
 
 
הכרזה על מצב מיוחד בעורף לפי חוק ההתגוננות האזרחית

ביום 19.5.2019 פורסמה בילקוט הפרסומים הכרזה על מצב מיוחד בעורף לפי חוק ההתגוננות האזרחית. ראש הממשלה הכריז על מצב מיוחד בעורף ברדיוס בין 0-40 ק"מ מרצועת עזה בשטח המסומן במפה המצורפת להכרזה זו. ההכרזה תקפה למשך 48 שעות משעה 08:57 ביום ל' בניסן התשע"ט (5 במאי 2019).

לקובץ החקיקה המלא – לחץ כאן
 
 
סוגיות בדיני עבודה
 
 
היעדרות עובד בל"ג בעומר

עובד שאין לו זכות ליום בחירה בל"ג בעומר מכוח הסכם קיבוצי או צו הרחבה רשאי לקחת יום חופשה בתשלום, על חשבון החופשה השנתית לה הוא זכאי, בהודעה מראש למעביד.

להתייחסותה של עו"ד הלית כהן רזניצקי – לחץ כאן
 
יום עבודה מקוצר בחודש הרמדאן

בחוקי העבודה אין כל התייחסות לשעות העבודה בימי חודש הרמדאן. לפיכך, על פי החוק, יש לראות בימים אלה ימי עבודה רגילים לעניין שעות העבודה המותרות בהם. עם זאת, יש לבחון האם חל על המעסיק הסדר מיוחד מכוחו זכאי העובד ליום עבודה מקוצר.

להתייחסותו של עו"ד עמוס הלפרין- לחץ כאן
 
 
חוזרים
 
 
פטור מתשלום דמי ביטוח

החוזר מבהיר את אופן הטיפול במקרים שבהם נמנעה ממבוטח מסיבה שאינה תלויה בו האפשרות להתגייס לפני גיל 21 והמבוטח אכן התגייס אחרי גיל 21 ושירת שירות כחייל חובה או בשירות לאומי בהתנדבות.

לחוזר ביטוח לאומי במלואו - לחץ כאן
 
 
פסיקה
 
 
ניוד עובדים לעבודה בסניף בעיר אחרת לא בהכרח ייחשב להרעת תנאים

העובדת הועסקה אצל המעסיקה ברשת חנויות אופטומטריה. עם תחילת עבודתה שימשה כמוכרת בסניף ראשון לציון ולאחר כשנה מונתה למנהלת סניף בדיזנגוף סנטר בתל אביב. לאחר שבע שנים הודיעה המעסיקה לעובדת שבתוך שלושה ימים תתחיל לשמש כמנהלת סניף בפתח תקווה. העובדת טענה כי העברתה לסניף אחר מהווה פגיעה משמעותית בתנאי העסקתה ולכן היא אינה נותנת הסכמתה לכך. עוד ציינה כי אם המעסיקה לא תחזור בה מהחלטתה לנייד אותה, יש לראות בכך הודעת התפטרות בדין פיטורים. בתגובה המעסיקה דחתה את טענות העובדת וציינה שמדובר במרחק קילומטרים ספורים ממקום העבודה הנוכחי שלה וכי החברה רשאית לנייד עובד, ע"פ הסכם עבודה החתום וכן ע"פ חוק ועל פי הפררוגטיבה הניהולית של הרשת ושל כל מעסיק, טענותיה שבשל השינוי המינורי לפיהן הינה זכאית להתפטר בדין מפוטר נדחות על הסף ולא מקובלות. עם זאת, המעסיקה ביקשה מהעובדת להבהיר מה הסרבול או הטרדה במעבר סניף כה נגיש, שאם מדובר בטרדה משמעותית תשתדל למצוא פתרונות תחבורתיים ואף יישקל תשלום עבור מוניות כדי להקל על העובדת את הניידות. בית הדין הגיע למסקנה שבנסיבות המקרה העובדת אינה זכאית לפיצויי פיטורים. המעסיקה פירטה מספר סיבות בגינן החליטה על ניודה של העובדת לסניף בפתח תקוה ובית הדין פסק כי כל אחת מהסיבות הייתה לגיטמית כשלעצמה לשינוי בהצבה, והשילוב של כולן ביחד נמצא במסגרת הפררוגטיבה הניהולית של המעסיקה (סע"ש 20039-05-16, נאוה פינקלשטיין נגד ד.י. הלפרינס בע"מ, מיום 13.1.2019).

לתקציר פסק הדין מאת עו"ד מורן טימן גוגול – לחץ כאן
 
צווי ההרחבה בענף מתכת חשמל ואלקטרוניקה חלים על כל מי שמהווה חלק משרשרת הייצור במפעל

ערעור שהגיש עובד שעבד בתפקיד מפעיל מכונות חרטות ממוחשבת (CNC) במפעל לעיבוד שבבי על אי החלת צו הרחבה בענף מתכת חשמל ואלקטרוניקה כלפיו. ביה"ד הארצי לעבודה פסק כי חרף חלוף עשרות שנים מאז שהוגדר המונח "עובד" בצווי ההרחבה, יש לעשות שימוש במונח גם בימים אלה ולבדוק התאמתו לסוגי פעילות שלא היו ידועים ויתכן שאף לא נצפו במועד חתימת ההסכמים הקיבוציים שעמדו בבסיס צווי ההרחבה. ביה"ד הארצי לעבודה לא מצא בהיבט הלשוני, בהקשר התעשייתי ואף בתכליתם של ההסכמים הקיבוציים שהורחבו, כי יש לצמצם את הגדרת "העובד" בצווי ההרחבה לפועלים המייצרים במו ידיהם מוצר מוגמר ונדרשים לשם כך למאמץ פיזי מרובה. ההגדרה המילולית, החלה גם על "פועל מאומן", וההקשר התעשייתי, מלמדים על פני הדברים כי ככלל כל מי שנוטל חלק בתהליך הייצור ומהווה חלק משרשרת הייצור ייחשב כ"עובד" ותחולנה עליו הוראות צווי ההרחבה, ללא קשר למאמץ הפיזי הנדרש ממנו ולשאלת היקף מעורבותו האישית במוצר המוגמר. לעומת זאת, הוראות צווי ההרחבה לא יחולו על עובדי הנהלה, מנהלה, שיווק ומכירות וכיוצא באלה (ע"ע 48382-01-17, יוסף נירנברג ב.ג. גולד טכנולוגיות בע"מ ואח', מיום 10.4.19).

 

לתקציר פסק הדין מאת עו"ד ראובן בבדז'נוב – לחץ כאן
 
 
  להיות מעודכן כל הזמן! להדרכות נוספות לחץ כאן
 
Excel ביניים
הקורס מיועד לאנשים שעובדים על תוכנת האקסל ביום- יום ( יודעים להקליד נתונים לעצב אותם ולבצע נוסחאות פשוטות) ורוצים לייעל את עבודתם, הסדנה מלמדת כלים מתקדמים, פונקציות, טיפים וקיצורי דרך ומראה עד כמה אפשר לפשט את העבודה ולבנות הכל בקלות ובמהירות!
יום עיון המשולש הפנסיוני
הנכם מוזמנים להתעדכן בעולם הפנסיה- הלכה למעשה. דיני עבודה- העברת כספים ושמירה על זכויות העובדים, שינויים וחידושים בתקנון קרנות הפנסיה, מיסוי פנסיוני- הטבות מס ניכויים וזיכויים.
סדנת אקסל טבלאי לאנשי כספים
הכרת השימוש ב-Excel ככלי לניתוח ולהבנה מהירה וקלה של תוצרים המופקים מתוך בסיסי נתונים גולמיים. דגש הקורס הוא על עבודה מול מסדי נתונים ומיועד בעיקר לכלכלנים ואנשי כספים, העובדים באופן שוטף עם התוכנה.
ניכוי מס במקור
יום עיון מיוחד שמוקדש כולו לציבור המנכים על מנת לעמוד במטלות הכבדות ברמה הפרוצדוראלית ולפעול בהתאם להוראות הדין, תוך יישום דווקני ופרטני של שלל ההוראות הקיימות בנושא הניכוי במקור, לרבות טיפול בקנסות, פירוט הליקויים והתמודדות מול פקידי השומה.
קורס חשבי שכר פרקטי
מדובר בקורס ממוקד המספק למשתתפים בו יכולת הבנה תוך היכרות עם כלל הנושאים המאפיינים את עולם חשבות השכר.
Excel Basic
תוכנת ה-Excel מצטיירת כתוכנה מורכבת. הסדנה המוצעת כאן, מלמדת עד כמה, בעצם, זוהי תוכנה פשוטה לשימוש. התוכנת מאפשרת לקחת נתונים ולארגן אותם, למיין, לסנן, לחשב, לנתח, להפיק דו"חות ומאזנים, וליצור מהם תרשימים.
קורס מאקרו (V.B.A ל- Excel) - לכלכלנים ואנשי כספים
מנהלי כספים ואנשי כלכלה בארגון מוצאים את עצמם לעיתים קרובות מידי עסוקים במשך שעות בהכנת דוחות כספיים. לרוב מבנה הדוחות חוזר על עצמו, ורק הנתונים משתנים.
Excel ביניים
הקורס מיועד לאנשים שעובדים על תוכנת האקסל ביום- יום ( יודעים להקליד נתונים לעצב אותם ולבצע נוסחאות פשוטות) ורוצים לייעל את עבודתם, הסדנה מלמדת כלים מתקדמים, פונקציות, טיפים וקיצורי דרך ומראה עד כמה אפשר לפשט את העבודה ולבנות הכל בקלות ובמהירות!
סדנה בנושא הוראות ניהול ספרים
הסדנה מוקדשת כולה להתנהלות נכונה בסבך ההוראות לניהול ספרים ומסמכים ממוחשבים; עמידה בביקורות ספרי העסק; הליכים מול פקיד השומה בפסילת ספרים ואי רישום תקבול. * זכויות וחובת בעל עסק בביקורות ספרי חשבונות * ייצוג נכון בפני פקיד השומה * פסילת ספרים * ניהול ספרי חשבונות ממוחשבים * מסמכים ממוחשבים
ביטוח לאומי
השתלמות מעשית ומקיפה המתייחסת כולה לשכירים ועצמאים בהיבטי חיוב דמי ביטוח לסוגי מבוטחים שונים,תיאום דמי ביטוח, גמלאות וקצבאות, צוו סיווג מבוטחים, מבוטחים השוהים בחו"ל ועוד..
עבודה עם מסדי נתונים באקסל
הסדנה מיועדת לאלו העוסקים בניתוח ועיבוד נתונים וטבלאות גדולות, ממסדי נתונים חיצוניים (כמו: מערכות ERP) ומבקשים ללמוד כלים מתקדמים לניתוח הנתונים.
קורס דיני עבודה
זו השנה הרביעית בה אנו מעבירים קורס רחב ומקיף הנוגע לכל הסוגיות המעסיקות את המעסיקים ביומיום, במטרה לתת ידע וכלים להתמודדות בשטח. הקורס מיועד לכם, העוסקים בדיני עבודה בארגון - מנהלי כספים, חשבי שכר, מנהלי משאבי אנוש, בעלי עסקים, מנהלים ובעלי תפקידים בכירים, הנדרשים לידע מעמיק בתחום, בעבודתכם היומיומית.
העסקת עובדים זרים ומסתננים בישראל- הלכה למעשה
נושא העסקתם של עובדים זרים ומסתננים בישראל, הינו נושא חשוב שהולך ותופס תאוצה בשנים האחרונות. יום העיון יעסוק בפן המשפטי ובפן המיסויי של העסקתם בדיני עבודה, וכן יעניק נקודת מבט פרקטית על התנהלות המעסיקים מול גורמי הממשלה הרלבנטיים. יום העיון יכלול הרצאות אורח מיוחדות של רו"ח רמי אריה, מומחה במיסוי, וכן של ראש מינהל האוכלוסין במשרד הפנים.
סדנת הפונקציות של אקסל
הסדנה מיועדת לעובדים עם נוסחאות באקסל, הזקוקים לחיזוק יכולת העבודה והכרת הפונקציות הנפוצות לעומקן.
סדנת אקסל טבלאי לאנשי כספים
הכרת השימוש ב-Excel ככלי לניתוח ולהבנה מהירה וקלה של תוצרים המופקים מתוך בסיסי נתונים גולמיים. דגש הקורס הוא על עבודה מול מסדי נתונים ומיועד בעיקר לכלכלנים ואנשי כספים, העובדים באופן שוטף עם התוכנה.
יום עיון - משולש הזהב
היום אתם נדרשים לשלוט בשלושת העולמות היוצרים את משולש הזהב: מסים, דיני עבודה ופנסיה אתם אחראים לשמור על זכויות העובדים בדיני עבודה * עליכם לנהל, להפריש ולדווח לקופות הפנסיה והגמל * מחובתכם לנכות מס הכנסה וביטוח לאומי כחוק מומחים משלושת עולמות המידע שלעיל, יעמדו לרשותכם ביום עיון מיוחד, יעסקו בנושאים שאתם נתקלים בהם בעבודתכם היומיומית, ויסייעו לכם להתמודד עם ההון האנושי, לפעול במקצועיות ולהתנהל ביעילות בסבך החוקים וההוראות
 
 
למסמך בפורמט PDF לחץ כאן
יום עיון המשולש הפנסיוני 2
לקבלת מנוי התנסות עכשיו!
הודעה אישית