אישור
דף הבית > מבזקים

מבזקים

גיליון 1181 - 12/09/2018

המבזק השבועי - הדרך שלך להיות מעודכן

 

4.9.2018

 
מאמרים
 
 
החלקה באמבט במהלך השתלמות במלון לא הוכרה כתאונת עבודה (הלכת אבוקרט)

ביום 20.6.2018 דחה בית הדין הארצי לעבודה (עב"ל 5104-09-16) את תביעתה של המבוטחת להכרה בפגיעה כפגיעה בעבודה, משום שפעולת הרחצה שבמסגרתה נפגעה במהלך ההשתלמות לא הייתה קשורה לעבודה ולא הייתה "עקב העבודה" כנדרש בחוק.

למאמר מאת רו"ח אורנה צח - גלרט, מר חיים חיטמן רו"ח ורו"ח (משפטן) ישי חיבה – לחץ כאן
 
 
חוזרים
 
 
הודעה בנושא אכיפה כנגד העסקת נתינים זרים ומסתננים אשר מועסקים בניגוד לתנאי הרישיון שלהם

רשות האוכלוסין וההגירה מתריעה כי החל מהימים הקרובים יבוצעו הליכי אכיפה מוגברים ונרחבים כנגד העסקת נתינים זרים ומסתננים שמועסקים בניגוד לתנאי הרישיון שלהם, לרבות הפרת מגבלה גיאוגרפית לעניין ההעסקה והפרת חובת הפקדת כספי הפיקדון.

לחוזר רשות האוכלוסין וההגירה במלואו – לחץ כאן
 
61% מהגופים הציבוריים עומדים ביעד ההעסקה של ייצוג הולם של אנשים עם מוגבלות לשנת 2017

ביום 15.8.2018 פרסמה נציבות שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות הודעה לפיה 61% מהגופים הציבורים עומדים ביעד ההעסקה של ייצוג הולם של אנשים עם מוגבלות לשנת 2017. הנתונים הופקו על ידי המוסד לביטוח לאומי, כחלק מתהליך יישומו של תיקון 15 לחוק שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות הקובע כי גופים ציבוריים המעסיקים 100 עובדים לפחות, מחויבים להעסיק לפחות 5% אנשים עם מוגבלות משמעותית כהגדרתה בחוק.

לחוזר נציבות שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות במלואו – לחץ כאן
 
ביה"ד לעבודה קיבל את בקשת ההסתדרות והורה לפצות בעשרות אלפי שקלים מנופאית שסירבה לעלות על מנוף בזמן סערה

ההסתדרות הכללית פרסמה הודעה לפיה בית הדין האזורי לעבודה בב"ש קבע כי החברה הפרה את חובתה למלא אחר הוראות הבטיחות ופיטרה את המנופאית מתוך שיקולים זרים ובגלל שעמדה על זכותה לשמירה על חייה ובריאותה. ביה"ד הורה לפצות את המנופאית ב-60 אלף שקל.

לחוזר ההסתדרות הכללית במלואו – לחץ כאן
 
 
פסיקה
 
 
עמלות מכירה אינן בהכרח חלק מ"השכר הרגיל" לצורך חישוב גמול שעות נוספות, מנוחה שבועית ודמי חגים

בית הדין הארצי קבע כי אין להסיק מהעובדה שעמלה היא חלק מ"שכר" לצורך חישוב פיצויי פיטורים כי עמלות הן חלק מ"השכר הרגיל" לפי סעיף 18 לחוק, מאחר ואין בחקיקה או בפסיקה הגדרה אחידה ומחייבת של המונח "שכר". ככל שמדובר בעמלה המתווספת לשכר הבסיסי המשולם לעובד, יש לבחון כל מקרה לגופו בהתאם לנסיבותיו. יש לבחון את מנגנון תשלום העמלה, העסקה שבעדה משולמת העמלה (האם ממוקדת בזמן ובמקום או מתמשכת), מרכיבי השכר של העובד והשיעור היחסי של העמלה מתוכו, ועוד. נקבע, כי במקרים בהם עמלת המכירה מהווה חלק מ"השכר הרגיל", אין מקום להוסיף את העמלות כמקשה אחת לשכר בסיום החודש, אלא נכון יותר להשוות את העמלה לשכר לפי כמות תוצרת. עוד קבע הארצי, כי ככל שהייתה הסכמה בין הצדדים כי זמני ההפסקות לא ינוכו משעות העבודה, המעסיק אינו רשאי לקזז תשלומים ששולמו לעובד מעבר למה שהדין קובע במהלך תקופת העבודה. עם זאת, העובדה שהמעסיקה שילמה על זמני ההפסקה אינה בהכרח הופכת את הזמנים הללו ל"שעות עבודה" לפי חוק שעות עבודה ומנוחה. לעניין הכללת עמלות בתשלום דמי חגים, נקבע כי מבחינה מילולית, לשונו של צו ההרחבה מורה על "תשלום מלא" עבור חג, אך פרשנות תכליתית לצו על פי ההקשר התעשייתי מצביעה שתכליתו היא להשוות את מצבם של העובדים היומיים למצבם של העובדים החודשיים (ע"ע 7386-02-16, ע"ע 36096-02-16 "קסטרו מודל" בע"מ נגד אור שחם, מיום 14.5.18).

לתקציר פסק הדין מאת עו"ד ענבל פאייגנבוים – לחץ כאן
 
 
  להיות מעודכן כל הזמן! להדרכות נוספות לחץ כאן
 
הסמכת חשבי שכר בכירים - מכללת חשבים בשיתוף היחידה ללימודי תעודה והמשך, הקריה האקדמית אונו
חשבי שכר הינם אנשי מפתח בכל ארגון וחברה. מתוקף תפקידם הם אחראים על אחד מהתקציבים הגדולים בארגון - השכר. חשבי השכר נדרשים למיומנות בתחומים רבים: מס הכנסה, דיני עבודה, ביטוח לאומי ועוד. לשכת רואי חשבון בישראל רואה בחיזוק תפקיד חשב השכר, הכרח מקצועי, והחליטה להסמיך מטעמה חשבי שכר בכירים, לאחר עמידה במבחני הלשכה.
קורס דיני עבודה
זו שנה שנייה ברציפות בה אנו מעבירים קורס רחב ומקיף הנוגע לכל הסוגיות המעסיקות את המעסיקים ביומיום, במטרה לתת ידע וכלים להתמודדות בשטח. הקורס מיועד לכם, העוסקים בדיני עבודה בארגון - מנהלי כספים, חשבי שכר, מנהלי משאבי אנוש, בעלי עסקים, מנהלים ובעלי תפקידים בכירים, הנדרשים לידע מעמיק בתחום, בעבודתכם היומיומית.
הביטוח הפנסיוני - ההלכה- והמעשה: קורס ייחודי לחשבים והיחידה ללימודי המשך, הקריה האקדמית אונו
העולם הפנסיוני סובל משינויים רבים ותכופים, היוצרים חוסר הבנה ומחבלים בקבלת ההחלטות של איש המקצוע. בעידן של שינוי חקיקה בו פוסקים בתחום הפנסיה, קורס "הביטוח הפנסיוני ההלכה - והמעשה" יעשה עבורכם סדר בנושא.
השתלמות הוראות ניהול ספרים - לימוד מורחב ומעשי
השתלמות פרקטית בת שני מפגשים בה הועברו הוראות ניהול ספרים באופן המעשי ביותר. לימוד החומר באופן מורח הכולל מבנה ההוראות, מי חייב בניהול ספרים, נוהלי רישום ושמירת מערכת החשבונות, סנקציות בגין אי רישום תקבול, פניות לוועדה לניהול פנקסים, "פסילת ספרים", "סטייה מהותית", "ליקוי מהותי", עמידה מול פקיד השומה בפסילות ספרים, ניהול מסמכים ממוחשבים במערכת הממוחשבת, אחריות מייצגים ועוד...
Excel Basic
תוכנת ה-Excel מצטיירת כתוכנה מורכבת. הסדנה המוצעת כאן, מלמדת עד כמה, בעצם, זוהי תוכנה פשוטה לשימוש. התוכנת מאפשרת לקחת נתונים ולארגן אותם, למיין, לסנן, לחשב, לנתח, להפיק דו"חות ומאזנים, וליצור מהם תרשימים.
EXCEL מתקדם
הכרת השימוש ב Excel ככלי לניתוח ולהבנה מהירה וקלה של תוצרים המופקים מתוך בסיסי נתונים גולמיים. Excel מסוגל לבצע ניתוחים על נתונים מקומיים ועל נתונים מיובאים ואף מקושרים.
עובדים זרים ושוהים בלתי חוקיים בראי משפט העבודה וביטוח לאומי
נושא מעמדם והעסקתם של עובדים זרים ומבקשי מקלט בישראל, הינו נושא חשוב שהולך ותופס תאוצה בשנים האחרונות. יום העיון עוסק רובו ככולו במשמעות העסקתם של זרים בישראל בראי משפט העבודה וביטוח לאומי, וכן יכלול הרצאת אורח של הממונה על זכויות עובדים זרים במשרד הכלכלה.
Excel ביניים
הקורס מיועד לאנשים שעובדים על תוכנת האקסל ביום- יום ( יודעים להקליד נתונים לעצב אותם ולבצע נוסחאות פשוטות) ורוצים לייעל את עבודתם, הסדנה מלמדת כלים מתקדמים, פונקציות, טיפים וקיצורי דרך ומראה עד כמה אפשר לפשט את העבודה ולבנות הכל בקלות ובמהירות!
השתלמות מקצועית מס ערך מוסף
עקב שינויים משמעותיים בחוק מע"מ ותקנותיו, פסיקה תקדימית והחלטות מיסוי המשליכות על התנהלות אנשי המסים והתמצאותם בעדכונים החדשים, בחרנו בשני ימי השתלמות מקצועית שמטרתה לרדת "מהפילוסופיה" ל"פרקטיקה" ולהתייחס ביומיים מרוכזים להוראות החוק ויישומיהן במהלך העבודה השוטפת, תוך למידה בסיסית של עיקרי ההוראות וריענון הידע הקיים גם למי שיש ידע במע"מ. כמו כן נלמד את אופני הדיווח והוצאת חשבוניות לאור התפתחות המסחר האינטרנטי בשנים האחרונות.
חברות ארנק, משיכות בעלים ויתרות חובה של בעלי שליטה - טיפול בדוחות חברות ודוחות אישיים
ההוראות החדשות לחברות ארנק ויתרות חובה של בעלי שליטה חלות החל מדוחות שנת המס 2017 שזה עתה מוגשים על ידי המייצגים השונים. מטרת יום העיון לסייע ביישום החקיקה החדשה תוך סקירת הוראות החוק והחוזרים, טפסים חדשים שיש להגיש בהתאם לשינויי החקיקה, הן בהיבט מס הכנסה והן בהיבט ביטוח לאומי.
ארגז כלים למעסיק בדיני עבודה
כל מנהל בארגון שיש תחתיו עובדים, ולמעשה על כל מעסיק שהוא צד ליחסי עבודה, מוטלת האחריות לידיעת חוקי עבודה ולשמירה על קיומם, ולפיכך חובה שיהיו בידיו כלים להתמודדות היומיומית עם מצבים שונים מעולם זה. ביום זה נסקור את הנושאים הבוערים, בגדר "מורה נבוכים" למעסיק, וזאת במטרה להעניק ידע וכלים לעוסקים בתחום.
קורס מאקרו (V.B.A ל- Excel) - לכלכלנים ואנשי כספים
מנהלי כספים ואנשי כלכלה בארגון מוצאים את עצמם לעיתים קרובות מידי עסוקים במשך שעות בהכנת דוחות כספיים. לרוב מבנה הדוחות חוזר על עצמו, ורק הנתונים משתנים.
מיסוי מלכ"רים, עמותות ומוסדות ציבור
מיסוי "המגזר השלישי" - המלכ"רים, העמותות ומוסדות הציבור, תופס חלק חשוב מעבודתם של אנשי המסים. מגזר זה משלם מסים שונים ובהיקף מהותי. מס הכנסה על פעילות עסקית, מס שכר, מע"מ בסוגי עסקאות שונים, ניכוי הוצאות, ניהול ספרים, קיזוז תשומות ועוד. חבויות המס מותנות, במקרים רבים באופי המלכ"ר, פעילויותיו, המנהלים והעובדים בו. יום העיון מוקדש להקלה בהתמודדות עם מיסוי "המגזר השלישי" בהיבט מס הכנסה ומס ערך מוסף.
קורס חשבי שכר פרקטי
מדובר בקורס ממוקד המספק למשתתפים בו יכולת הבנה תוך היכרות עם כלל הנושאים המאפיינים את עולם חשבות השכר.
יום עיון - משולש הזהב
היום אתם נדרשים לשלוט בשלושת העולמות היוצרים את משולש הזהב: מסים, דיני עבודה ופנסיה אתם אחראים לשמור על זכויות העובדים בדיני עבודה * עליכם לנהל, להפריש ולדווח לקופות הפנסיה והגמל * מחובתכם לנכות מס הכנסה וביטוח לאומי כחוק מומחים משלושת עולמות המידע שלעיל, יעמדו לרשותכם ביום עיון מיוחד, יעסקו בנושאים שאתם נתקלים בהם בעבודתכם היומיומית, ויסייעו לכם להתמודד עם ההון האנושי, לפעול במקצועיות ולהתנהל ביעילות בסבך החוקים וההוראות
יום עיון פנסיוני מעסיק/חשב שכר
בשנים האחרונות אנו עדים לאינסוף שינויי חקיקה בתחום מיסוי הפרישה. מיסוי הפרישה מתחיל אצל חשב השכר שמוציא את טופס 161 העת פרישת העובד. מילוי לא נכון של הטופס יכול לגרום לנזקים כספיים לעובד וגם למעביד. ביום עיון זה נלמד את הכללים למילוי נכון של ניירת הפרישה ונדבר על דרכי העבודה הנכונים בהתאם להנחיות מס הכנסה. כמו כן, יוצגו חידושים בנושא שירותי תפעול למעסיק, תפקידו של הגורם המתפעל והממשק האחיד.
 
 
למסמך בפורמט PDF לחץ כאן
לקבלת מנוי התנסות עכשיו!
הודעה אישית