מבזקים
דף הבית > מבזקים
גיליון 1363 - 03/05/2022

המבזק השבועי - הדרך שלך להיות מעודכן

 

כל עובד 3.5

 
סוגיות בדיני עבודה
 
 
היעדרות עובד ב-1 במאי

עובד שאין לו זכות ליום בחירה מכוח הסכם קיבוצי או צו הרחבה רשאי לקחת יום חופשה בתשלום, על חשבון החופשה השנתית לה הוא זכאי, בהודעה מראש למעביד כמפורט לעיל. עובד שלא ניצל את זכותו להיעדר כאמור, הרי שהאחד במאי יהיה עבורו יום עבודה רגיל.

להתייחסותה של עו"ד הלית כהן-רזניצקי – לחץ כאן
 
יום עבודה מקוצר בחודש הרמדאן

בחוקי העבודה אין כל התייחסות לשעות העבודה בימי חודש הרמדאן. לפיכך, על פי החוק, יש לראות בימים אלה ימי עבודה רגילים לעניין שעות העבודה המותרות בהם. עם זאת, יש לבחון האם חל על המעסיק הסדר מיוחד מכוחו זכאי העובד ליום עבודה מקוצר.

להתייחסותו של עו"ד עמוס הלפרין- לחץ כאן
 
זכאות עובד לא יהודי שבחר בחגי עדתו לתשלום עבור חג עיד אלפיטר (חג הפסקת צום רמדאן)

בהתאם לסעיף 18א לפקודת סדרי השלטון והמשפט התש"ח 1948, לשאינם יהודים הזכות לקיים ימי מנוחה בשבתם ובחגיהם. עוד קובעת הפקודה כי עובד לא יהודי זכאי לבחור כימי מנוחה את חגי ישראל או את חגי עדתו, לפי המקובל עליו ועל בחירתו זו יחולו הוראות חוק שעות עבודה ומנוחה, התשי"א 1951. בהודעות על קביעת ימי מנוחה למי שאינם יהודים מוגדר עיד אלפיטר (חג הפסקת צום רמדאן) כיום חג בן יום אחד.

להתייחסות מאת עו"ד הלית כהן רזניצקי – לחץ כאן
 
 
טבלאות
 
 
מחולל חובות מעסיק לפרסום במקום עבודה

מחולל זה מפרט את החובות החלות על מעסיק לפרסום מידע לעובדים במקום העבודה.

למחולל חובות מעסיק לפרסום במקום העבודה – לחץ כאן
 
 
חוזרים
 
 
מהיום: נשים המושפעות מהעלאת גיל הפרישה יכולות להגיש בקשות למענק עבודה בתנאים משופרים

לראשונה, זכאיות יוכלו לקבל מקדמה על חשבון המענק כבר בשנה השוטפת. החל מ-1.5.2022, נשים העובדות כשכירות ומושפעות מהעלאת גיל הפרישה לנשים מ-62 ל-65, יכולות לממש את זכאותן למענק עבודה בתנאים משופרים. שכירות שנולדו לאחר ה-1 בינואר 1960, גילן מעל 60 והן עומדות בקריטריונים שנקבעו בחוק יכולות מהיום להגיש בקשה לקבלת מקדמה על חשבון מענק העבודה עבור שנת 2022.

לחוזר רשות המיסים במלואו - לחץ כאן
 
 
פסיקה
 
 
תקופת ההתיישנות לפיצוי בגין אי הפקדה חודשיות לפנסיה היא שבע השנים ממועד שבו הפר המעסיק את חובת ההפקדה

עובד עבד אצל המעסיקה במשך 32 שנים. עם פיטוריו שולמו לו כל זכויותיו. למרות זאת 20 שנים לאחר פיטוריו, הגיש העובד תביעה בגין התחייבות להפקדת כספים נוספים לקופת הפנסיה במועד בו יגיע לגיל הפרישה. המעסיקה טענה כי חלה התיישנות כי עברו 21 שנים מסיום עבודתו. בית הדין ציין כי בתביעה לחלף הפרשות לפנסיה, העילה תתגבש במועד שבו הפר המעסיק את חובת ההפקדה לפנסיה, שהוא למעשה המועד הראשון שבו נגרם נזק לעובד ופסק כי בתביעה של עובד לפיצוי בגין הפקדות חודשיות לפנסיה יכללו הפקדות שלא חלה עליהן התיישנות המצויות בטווח שבע השנים עובר להגשת התביעה בכפוף לחריגים המאריכים או משהים את תקופת ההתיישנות. לעניין הזכות לפיצויי פיטורים נקבע כי העילה נולדת במועד פיטורי העובד. בית הדין קבע כי עילת התביעה התיישנה לכן תביעת העובד סולקה על הסף (סעש 37194-03-2, אליהו אלקרס-טלרד נטוורקס בע"מ, מיום 14.10.21).

לתקציר פסק הדין מאת עו"ד רן בינות – לחץ כאן
 
בקשת עובדת לעבודה מהבית אינה זכות קנויה אלא חלק ממדיניות המעסיק

עובדת שהתקבלה לעבודה בחוזה זמני וקצר ביותר להחלפת חשבת שכר שהיתה בחופשת לידה, תבעה את המעסיקה על כך שבתקופת הקורונה לא אישרה לה לעבוד מהבית ואף הפחיתה משכרה בגין ימים שנעדרה עקב סגירת מוסדות החינוך ובהיותה אם חד הורית אשר נאלצה לשהות עם בתה בימי פרוץ הקורונה. העובדת טענה כי המעסיקה הפלתה בינה לבין החשבת הוותיקה אותה החליפה ואשר חזרה לעבודה לאחר חופשת הלידה, כך שאפשרה לה לעבוד מהבית ואף גרמה לסיים את החוזה בטרם יסתיים החוזה הקצוב על כך תבעה פיצוי מכוח חוק שיוון הזדמנויות ע"ס 120,000 ש"ח. המעסיקה טענה כי העובדת לא היתה מקצועית כפי שהציגה עצמה ונעדרה רבות מהעבודה, גם כשהיתה בעבודה לא ביצעה את המטלות ונמצאה מטיילת ממקום למקום בעבודה. בית הדין דחה את תביעת העובדת וקבע כי בהעדר הוכחה להפליה לרעה, הרי שלא נפל פגם בשיקול דעתו של המעסיק שלא אישר לעובדת לעבוד מהבית. האבחנה בינה לבין החשבת הוותיקה נמצאה מוצדקת לאור השוני ביניהן - שביעות רצון של המעסיק מתפקודן. לפיכך, נדחתה תביעת העובדת (סע"ש 451290-09-20, מור יצחק נ' צינורות המזרח התיכון - תעשיות 2001 בע"מ, מיום 4.03.2022).

לתקציר פסק הדין מאת עו"ד ג'ולייט אליהו – לחץ כאן
 
נפסק פיצוי בשיעור 125% לעובדת שפוטרה במהלך טיפולי פוריות בניגוד לחוק עבודת נשים בתקופת הקורונה

תביעה שהגישה עובדת לתשלום פיצויים עקב פיטורים במהלך הסגר השני עקב התפשטות נגיף הקורונה. לטענתה היא פוטרה עת הייתה בטיפולי פוריות, ללא היתר מהממונה בניגוד לחוק עבודת נשים. כמו כן, טענה העובדת כי פיטוריה נעשו אך ורק בשל היותה בטיפולי פוריות תוך הפרת חוק שוויון הזדמנויות בעבודה. ביה"ד לעבודה פסק כי העובדת פוטרה במהלך הסגר השני עקב התפשטות נגיף הקורונה, בהיותה בטיפולי פוריות ללא קבלת היתר מהממונה על חוק עבודת נשים כנדרש. ביה"ד לעבודה פסק לזכותה פיצוי מכוח חוק עבודת נשים בגין 3 חודשים ובשיעור של 125% ממועד פיטוריה ועד למועד בו הוצע לה לשוב לעבודה ללא שינוי בתנאי העסקתה. כמו כן, נפסקו לעובדת פיצוי בגין פגמים בהליך השימוע, וזכויות סוציאליות אחרות אולם התביעה לפיצוי לפי חוק שוויון הזדמנויות בעבודה נדחתה מאחר שהעובדת פוטרה ללא קשר לטיפולי הפוריות (סע"ש 74130-11-20, אילנית בוזגלו נגד בית המשקאות של דורון יחיאל בע"מ, מיום 31.10.2021).

לתקציר פסק הדין מאת עו"ד ראובן בבדז'נוב – לחץ כאן
 
 
  להיות מעודכן כל הזמן! להדרכות נוספות לחץ כאן
 
הליך סיום עבודה
מילוי נכון של טופס 161, 161 א'. יוצגו שיקולים לבקשת פטור בגין מענקי הפרישה וטיפול מיטבי במענקים החייבים במס.
PQ + Pivot Table
Power Query הוא תוסף חינמי חדש מבית מיקרוסופט, שמיועד לייבוא נתונים ממגוון מסדי נתונים, ליצירה ולעיבוד של מידע, וכל זאת באמצעות ממשק משתמש אינטואיטיבי ונוח לתפעול. הכלי מהווה מקור עוצמתי ליצירת טבלאות ציר ממקורות שבמצבם הגולמי אינם טבלאיים. והוא משמש כמתווך אוטומטי בין המקורות לבין טבלאות ציר, אולם יכול לעמוד גם כתוצר בפני עצמו.
EXCEL מתקדם - בZOOM
קורס של 3 מפגשי בוקר ב-ZOOM - תחילת הקורס ביוני / נובמבר
Excel ביניים ב- ZOOM
קורס של 4 מפגשי בוקר ב-ZOOM - תחילת הקורס בפברואר / יוני / אוקטובר / דצמבר
סדנת ניהול ספרים
סדנה אשר מוקדשת כולה להתנהלות נכונה בסבך ההוראות לניהול ספרים ומסמכים ממוחשבים, עמידה בביקורות ספרי העסק, הליכים מול פקיד השומה בפסילת ספרים ואי רישום תקבול.
Excel ביניים
הקורס מיועד לאנשים שעובדים על תוכנת האקסל ביום- יום (יודעים להקליד נתונים לעצב אותם ולבצע נוסחאות פשוטות) ורוצים לייעל את עבודתם, הסדנה מלמדת כלים מתקדמים, פונקציות, טיפים וקיצורי דרך ומראה עד כמה אפשר לפשט את העבודה ולבנות הכל בקלות ובמהירות!
קורס מאקרו (V.B.A ל- Excel) - לכלכלנים ואנשי כספים
קורס בן שישה מפגשים בZOOM, תחילת הקורס במרץ / יוני / נובמבר
קורס דיני עבודה ב-ZOOM
זו השנה השביעית בה אנו מעבירים קורס רחב ומקיף הנוגע לכל הסוגיות המעסיקות את המעסיקים ביומיום, במטרה לתת ידע וכלים להתמודדות בשטח. הקורס מיועד לכם, העוסקים בדיני עבודה בארגון - מנהלי כספים, חשבי שכר, מנהלי משאבי אנוש, בעלי עסקים, מנהלים ובעלי תפקידים בכירים, הנדרשים לידע מעמיק בתחום. תינתן התייחסות לעבודה מהבית בהתאם למגבלות הקורונה.
PQ + Pivot Table
Power Query הוא תוסף חינמי חדש מבית מיקרוסופט, שמיועד לייבוא נתונים ממגוון מסדי נתונים, ליצירה ולעיבוד של מידע, וכל זאת באמצעות ממשק משתמש אינטואיטיבי ונוח לתפעול. הכלי מהווה מקור עוצמתי ליצירת טבלאות ציר ממקורות שבמצבם הגולמי אינם טבלאיים. והוא משמש כמתווך אוטומטי בין המקורות לבין טבלאות ציר, אולם יכול לעמוד גם כתוצר בפני עצמו.
השתלמות מע"מ
עקב שינויים משמעותיים בחוק מע"מ ותקנותיו, פסיקה תקדימית, החלטות מיסוי ועמדות חייבות בדיווח; המשליכים על התנהלות אנשי המסים והתמצאותם בעדכונים החדשים, בחרנו בשני ימי השתלמות מקצועית שמטרתם לרדת "מהפילוסופיה" ל"פרקטיקה" ולהתייחס ביומיים מרוכזים להוראות החוק ויישומיהם במהלך העבודה השוטפת, תוך למידה בסיסית של עיקרי ההוראות בחוק וריענון הידע הקיים. כמו כן נלמד את אופני הדיווח והוצאות חשבוניות לאור התפתחות המסחר האינטרנטי בשנים האחרונות
סדרת הרצאות לפורום העשרה פנסיונית
קרן פנסיה מול ביטוח מנהלים, קרנות הפנסיה הוותיקות שבהסדר, חסכונות והשקעות בתקופה של העלאות ריבית וחוסר וודאות, ניהול ההון האישי - כיצד גם בזמנים קשים אנשים מתעשרים?
מלכ"רים, עמותות ומוסדות ציבור
"המגזר השלישי" - המלכ"רים, העמותות ומוסדות הציבור תופס חלק חשוב מעבודתם של אנשי המסים מנהלי כספים ומנהלים בעמותות ומלכ"רים. מגזר זה משלם מסים שונים ובהיקף מהותי. מס הכנסה על פעילות עסקית, מס שכר, מע"מ בסוגי עסקאות שונים, וכן חלה עליו חובת דיווח מקוון ואישורים. יום העיון מוקדש להקלה בהתמודדות עם ההוראות החלות על "המגזר השלישי" בהיבט המיסויי, חובות הדיווח המקוון ומתן אישור לניהול תקין.
Excel ביניים אחה"צ ב-ZOOM
קורס של 4 מפגשי אחה"צ ב-ZOOM - תחילת הקורס במרץ / ספטמבר
Excel ביניים ב- ZOOM
קורס של 4 מפגשי בוקר ב-ZOOM - תחילת הקורס בפברואר / יוני / אוקטובר / דצמבר
מטבעות דיגיטליים ונכסים קריפטוגרפיים
לאורך תקופה ארוכה אנו עדים לגידול העצום בשווי השוק של מטבעות דיגיטליים ולהתפתחות של נכסים קריפטוגרפיים אחרים, דבר שמהווה הזדמנות עסקית ליזמים ואפיק השקעה אטרקטיבי למשקיעים. טובי המומחים בתחום ביום עיון ייעודי לציבור המשקיעים או מייצגיהם ירצו בהיבטי מיסוי, חקיקה, ביקורת, חשבונאות ופרקטיקה בהגשת דוחות.
EXCEL מתקדם - בZOOM
קורס של 3 מפגשי בוקר ב-ZOOM - תחילת הקורס ביוני / נובמבר
ניהול ספרים
תיעודי פנים חוץ, תעודות משלוח, חשבונית מס, חשבונית מס מרכזת, בקשות להקלה בניהול ספרים, ניהול ספרי חשבונות ממוחשבים ועוד. אי עמידה בהוראות ניהול ספרים מהווה עילה לפסילת ספרי החשבונות ועל כן חשוב מאד להתעדכן!
Excel Basic
תוכנת ה-Excel מצטיירת כתוכנה מורכבת. הסדנה המוצעת כאן, מלמדת עד כמה, בעצם, זוהי תוכנה פשוטה לשימוש. התוכנת מאפשרת לקחת נתונים ולארגן אותם, למיין, לסנן, לחשב, לנתח, להפיק דו"חות ומאזנים, וליצור מהם תרשימים.
קורס מאקרו (V.B.A ל- Excel) - לכלכלנים ואנשי כספים
קורס בן שישה מפגשים בZOOM, תחילת הקורס במרץ / יוני / נובמבר
Excel ביניים ב- ZOOM
קורס של 4 מפגשי בוקר ב-ZOOM - תחילת הקורס בפברואר / יוני / אוקטובר / דצמבר
 
 
למסמך בפורמט PDF לחץ כאן

למענה מיידי, כנסו לאינפוקליק - מחוללים בדיני עבודה

אישור
היסטורית חיפושים
חיפוש מורפולוגי
מורפולוגיה
מדויק
מורחב
נרדפות
תחיליות
חיפוש בכל מאגרי המידע
חקיקה
פסיקה
חוזרים
סוגיות בדיני עבודה
מאמרים
הסכמים קיבוציים
מחשבונים וטבלאות
טפסים
חוזים והסכמים
תקשיר
הודעות נש"מ
דברי הסבר


נא להזין לפחות שדה אחד!
לקבלת מנוי התנסות עכשיו!
הודעה אישית