סגור חלון

אישור
HamburgerButton
דברו איתנו 8109 *
מבזקים
דף הבית > מבזקים
גיליון 1289 - 03/11/2020

המבזק השבועי - הדרך שלך להיות מעודכן

 

3.11.2020

 
סוגיות בדיני עבודה
 
 
זכאות עובד לשכר בהיעדרותו בתקופת ההודעה מוקדמת

בפרק הזמן שבין מתן ההודעה המוקדמת, לבין היום הנקוב בהודעה לגמר העבודה, נמשכים יחסי עובד מעביד, על כל המתחייב בכך, לזכות או לחובה. מעמדו של העובד הוא כשל כל עובד אחר לעניין חובותיו וזכויותיו. ככל עובד אחר, עובד כאמור אשר אינו מופיע לעבודה, אינו זכאי לשכר בגין הימים בהם נעדר (אלא אם כן מדובר בהיעדרות המזכה בשכר כגון מחלה).

להתייחסות מאת עו"ד אילנית מילוא – לחץ כאן
 
דינם של פיצויי פיטורים בעקבות חזרה לעבודה בטרם חלפו 6 חודשים

סעיף 2(9) לחוק פיצויי פיטורים, התשכ"ג- 1963 קובע, כי יראו רציפות בעבודה לעניין פיצויי פיטורים, אפילו חלה בה הפסקה ארעית ללא ניתוק יחסי עובד ומעסיק או הפסקה תוך ניתוק יחסי עובד ומעסיק שאינה עולה על שישה חודשים. המדובר בהוראת חוק ייחודית המקנה לעובד רצף של זכות בתקופות של נתק ביחסי עובד מעסיק, אשר אין לה מקבילה, לעניין זכויות אחרות מכוח חוקי המגן (כגון חופשה, הבראה, מחלה וכיו"ב) ולהבדיל מעיקרון רצף הזכויות החל בעת חילופי מעסיקים על כל זכויות העובד.

להתייחסות מאת עו"ד עמוס הלפרין – לחץ כאן
 
 
טבלאות
 
 
מחולל פיצויי פיטורים בעקבות חזרה לעבודה

מחולל זה מפרט את דינם של פיצויי פיטורים בעקבות חזרה לעבודה בטרם חלפו 6 חודשים.

למחולל פיצויי פיטורים – לחץ כאן
 
 
חוזרים
 
 
עדכון בנוגע למענק למובטלים

ביום 29.10.2020 המוסד לביטוח לאומי פרסם הודעה לפיה בימים האחרונים אנחנו מקבלים פניות רבות בנוגע למענק למובטלים. נכון להיום מדובר בהצעות חוק שעדיין לא אושרו בכנסת.

להודעה מאת המוסד לביטוח לאומי- לחץ כאן
 
יו"ר ההסתדרות לרה"מ ולשר האוצר: למצוא פתרון שיסדיר תשלום ימי הבידוד של העובדים

ביום 1.11.2020 פרסמה ההסתדרות הודעה לפיה יו"ר ההסתדרות ארנון בר-דוד, העביר לפני זמן קצר מכתב לראש הממשלה בנימין נתניהו ולשר האוצר ישראל כץ, בדרישה למצוא פתרון מיידי בתוך שבעה ימים, להסדרת התשלום לעובדים שנדרשו להיכנס לבידוד, בשל מגיפת הקורונה, ובכך להיעדר ממקום עבודתם.

להודעת ההסתדרות במלואה – לחץ כאן
 
 
פסיקה
 
 
ערעור עובד הוביל לביטול פיצוי כספי בגין עילת הטרדה מינית כלפי עובדת

עובדת, נהגת בחברת אוטובוסים תבעה בגין הטרדות מיניות עובד בחברה שעבד כסדרן רציפים. העובדת קיימה מערכת יחסים עם העובד במשך שנתיים על אף שהיה נשוי וגדול ממנה ב- 13 שנה. העובדת טענה כי הדבר נעשה עקב קיום יחסי מרות בינה לבין העובד, הוא דרש ממנה להגיע לביתו כשאשתו לא בבית והיא התייצבה כנדרש. לאחר שנתיים ובהתערבות הוריי העובדת, נפרדה העובדת מהעובד אך הוא המשיך לרדוף אותה עד אשר התלוננה כנגדו במשטרה והוא קיבל צו הרחקה ממנה. בית הדין האזורי קבע שהוכח כי התקיימו יחסי מרות בראיה סובייקטיבית של העובדת, מערכת היחסים היתה ניצול מיני ולא יחסים בהסכמה ומרצון. כתוצאה מכך, נפסקו פיצויים לטובת העובדת. העובד ערער הן על הקביעה כי היתה הטרדה מינית והן על הפיצוי שנפסק לחייבו. בית הדין הארצי קיבל את הערעור לאחר שקבע כי לא היו הטרדות מיניות אלא מערכת יחסים בין צדדים שנבעה מתוך בחירה ורצון. עוד נקבע כי לא התקיימו יחסי מרות בין הצדדים שהרי העובד לא היה בתפקיד בעל סמכות לשפר או לקדם את תנאי העסקה של העובדת. לפיכך בוטל פסק הדין של בית הדין האזורי ועמו החיובים הכספיים כלפי העובד (ע"ע 42257-07-19, אלמוני נ'פלונית, מיום 10.08.2020)

לתקציר פסק הדין מאת עו"ד ג'ולייט אליהו – לחץ כאן
 
בית הדין התיר גילוי מסמכים ספציפי של תלושי השכר של עובדי החברה לשם הוכחת טענתו של אחד העובדים כי זכאי לשכר דומה

העובד עבד במשך 18 שנים אצל המעסיקה. העובד הגיש בקשה לגילוי מסמכים ספציפיים, ריכוזי השכר לשנים 2016-2017 של 15 עובדי המעסיקה תוך השחרת השמות והפרטים האישיים וזאת לצורך קביעת מעמדו של העובד ולצורך ביצוע השוואת שכר. המעסיקה התנגדה לבקשה בטענה כי הגילוי יפגע בפרטיות העובדים מאחר שהעובד מכיר את העובדים האמורים והוא ידע לשייך את השכר לעובד הספציפי, גם אם יושחרו השמות והפרטיים האישיים. בית הדין ציין את תקנה 46 לתקנות בית הדין לעבודה (סדרי דין), התשנ"ב ב-1991 בעניין גילוי מסמכים וקבע כי יש לאפשר לעובד להוכיח טענתו לפיה הוא זכאי לשכר דומה של אותם עובדים ולכן התיר גילוי תלושי השכר של העובדים תוך השחרת הפרטים האישיים של העובדים על מנת למנוע פגיעה בפרטיותם מעבר לנדרש (סע"ש 21555-09-19, משה שאלתיאל נ' רפאל מערכות לחימה מתקדמות בע"מ, מיום 02.07.2020).

לתקציר פסק הדין מאת עו"ד מורן טימן גוגול – לחץ כאן
 
על מעסיק להיזהר מלשון הרע על עובד

עובד עבד כשנתיים בחברה והתעורר חשד אצל המעסיקה לחוסר במלאי המוצרים. העובד שנחשד בגניבה נשלח לבדיקת פוליגרף, בבדיקה יצא שהעובד אינו דובר אמת והעובד הושהה. לטענת העובד פוטר מעבודתו ללא עריכת שימוע, ללא תשלום הודעה מוקדמת ופיצויים כנדרש. העובד עתר לסעדים נוספים כנגד המעסיקה בגין פרסום לשון הרע מאחר והמעסיקה פרסמה במקום העבודה שהעובד גנב ובשל כך פגעה בתדמית העובד. בית הדין פסק כי בדיקות הפוליגרף אינם משקפות את האמת, המעסיקה לא הוכיחה באופן ודאי כי העובד הוא זה שגנב, המעסיקה לא פיטרה את העובד אלא העובד הוא זה שנטש, אשר על כן אין העובד זכאי לשימוע, הודעה מוקדמת וכספי פיצויים. באשר לתביעה בגין לשון הרע, נקבע כי, המעסיקה הפיצה בקרב העובדים והלקוחות כי העובד גנב סחורה בשווי מאות אלפי שקלים ולכן הוציאה דיבתו של העובד לרעה. המעסיקה חויבה בסך של 20,000 ₪ בגין עוולה זו (סע"ש 39758-02-17, קובי מלכה גלוב סקרין בע"מ, מיום 16.08.20).

לתקציר פסק הדין מאת עו"ד עידו סמולר – לחץ כאן
 
 
  להיות מעודכן כל הזמן! להדרכות נוספות לחץ כאן
 
סדנת להמריא עם אקסל
חברת מיקרוסופט שידרגה את גרסאות האקסל השונות, הוסיפה כלים חדשים ושיכללה את הישנים ובגרסאות 2016 ו- 2019, האקסל הפך לכלי עוצמתי יותר. אספנו עבורכם את הנושאים בהם חזרו שאלות במהלך קורסי האקסל השונים, הוספנו את הכלים החדשים.
הביטוח הפנסיוני - ההלכה והמעשה
קורס מיוחד בנושא ביטוח פנסיוני אשר יעשה לך סדר ויספק עבורך כלים מקצועיים להתנהלות נכונה ובטוחה בעקבות השינויים הרבים שחלים בעולם הפנסיוני.
היערכות לסוף שנת המס 2020 בתחום הביטוח הלאומי בצל משבר הקורונה
כחלק מההיערכות לסוף שנת המס בחרנו להקדיש יום עיון נפרד לתחום הביטוח הלאומי, שבו נביא את כלל העדכונים והשינויים, ואת ההוראות המיוחדות למעסיקים, לשכירים, לעצמאיים, למובטלים, לעובדים בחל"ת ולמקבלי קצבאות וגמלאות. נסקור את מענקי הקורונה של רשות המסים ואת המענקים שמשלם הביטוח הלאומי, ועוד נושאים חשובים המסכמים את השנה. ומסייעים למייצגים, למעסיקים ולציבור העצמאים להיערך נכון לתום שנת 2020 ואף לתחילת שנת 2021.
קורס מנהלי כספים
קורס מקצועי של 6 מפגשים המוקדש כולו למנהלי כספים. מיטב אנשי מקצוע ומומחים בתחום הכספים מרכזים עבורכם את הנושאים הכי חשובים וחמים בתחום הכספים, המיסוי, משפטים וניהול.
קורס חשבי שכר
חשבי שכר הינם אנשי מפתח בכל ארגון וחברה. מתוקף תפקידם הם אחראים על אחד מהתקציבים הגדולים בארגון - השכר. חשבי השכר נדרשים למיומנות בתחומים רבים: מס הכנסה, דיני עבודה, ביטוח לאומי ועוד. לשכת רואי חשבון בישראל רואה בחיזוק תפקיד חשב השכר, הכרח מקצועי, והחליטה להסמיך מטעמה חשבי שכר בכירים, לאחר עמידה במבחני הלשכה.
השתלמות מע"מ
שלושת המפגשים מוקדשים לסוגיות פרקטיות איתן מתמודד ציבור המייצגים מול רשויות מע"מ, עדכונים בפסיקה חדשה, בעמדות חייבות בדיווח ובהחלטות המיסוי שפרסמה רשות המסים והשלכותיהן על ציבור החייבים במס והמייצגים.
Excel ביניים ב- ZOOM
הקורס מיועד לאנשים שעובדים על תוכנת האקסל ביום- יום (יודעים להקליד נתונים לעצב אותם ולבצע נוסחאות פשוטות) ורוצים לייעל את עבודתם, הסדנה מלמדת כלים מתקדמים, פונקציות, טיפים וקיצורי דרך ומראה עד כמה אפשר לפשט את העבודה ולבנות הכל בקלות ובמהירות!
השתלמות הכנה לפרישה ופנסיה - 5 מפגשים! הדרכת ZOOM מקצועית ומעשית
פרישה לפנסיה היא נושא מורכב המחייב הכנה מקדמית והיערכות בהיבטים רבים ומגוונים - פנסיוניים, מיסויים, כלכליים, תעסוקתיים ופסיכולוגיים. מטרת ההשתלמות הינה להקנות לפורשים ולעוסקים בתחום, ידע בתחומים הללו על מנת לאפשר להם להיערך בהתאם.
השתלמות שע"מ בפשטות - 3 מפגשים ב-ZOOM!
השתלמות שע"מ פרקטית למייצגים מיועדת עבור קהל המייצגים המעוניינים ללמוד ולהרחיב את הידע לשימוש יעיל ופרקטי במערכת שע"מ, לקיצור זמני העבודה והבנת השאילתות השונות לעומקן. ההשתלמות מיועדת לרואי חשבון, יועצי מס וכל העוסקים במערכת שע"מ.
 
 
למסמך בפורמט PDF לחץ כאן
סגור חלון

למענה מיידי, כנסו לאינפוקליק - מחוללים בדיני עבודה
פינבוט 0 טסטמוניאל חדש ענת
לקבלת מנוי התנסות עכשיו!
הודעה אישית