סגור חלון

אישור
HamburgerButton
דברו איתנו 8109 *
מבזקים
דף הבית > מבזקים
גיליון 1267 - 26/05/2020

המבזק השבועי - הדרך שלך להיות מעודכן

 

26.5.2020

 
סוגיות בדיני עבודה
 
 
היעדרות עובד ביום ירושלים

בחוק יום ירושלים, התשנ"ח-1998, הוכרז יום כח' באייר כחג מדינה, אשר ייקרא בשם "יום ירושלים". יום ירושלים נקבע בחוק כיום בחירה - יום שהבחירה בידי העובד לצאת לחופשה או לעבוד. באם בחר העובד לצאת לחופשה ביום ירושלים, ינוכה היום מיתרת ימי החופשה הצבורים העומדים לרשותו.

להתייחסותה של עו"ד הלית כהן-רזניצקי – לחץ כאן
 
זכאות עובד שאינו יהודי להיעדרות בתשלום בחגי עדתו

בהתאם לסעיף 18א לפקודת סדרי השלטון והמשפט התש"ח 1948, לשאינם יהודים הזכות לקיים ימי מנוחה בשבתם ובחגיהם. עוד קובעת הפקודה כי עובד לא יהודי זכאי לבחור כימי מנוחה את חגי ישראל או את חגי עדתו, לפי המקובל עליו ועל בחירתו זו יחולו הוראות חוק שעות עבודה ומנוחה, התשי"א 1951.

להתייחסות מאת עו"ד עמוס הלפרין – לחץ כאן
 
חג השבועות – שעות העבודה בערב החג ותשלום עבור יום החג

סעיף 18א(א) לפקודת סדרי השלטון והמשפט, תש"ח-1948 קובע, כי ימי המנוחה הקבועים במדינת ישראל (מועדי ישראל) הינם שני ימי ראש השנה, יום הכיפורים, ראשון ושמיני עצרת של סוכות, ראשון ושביעי של פסח וחג השבועות. לקראת חג השבועות, להלן תזכורת באשר לעיקר זכויות העובדים בחג.

להתייחסותה של עו"ד הלית כהן-רזניצקי – לחץ כאן
 
 
טבלאות
 
 
מחולל הפקדות מעסיק לגמל ולפיצויים

מחולל זה מפרט את חובות המעסיק להפקדות לגמל ולפיצויים עבור כל העובדים, בהתאם לצו ההרחבה לפנסיית חובה שחל על כלל המשק.

למחולל הפקדות מעסיק לגמל ולפיצויים – לחץ כאן
 
 
פסיקה
 
 
ביהמ"ש המחוזי חזר ופסק בפעם נוספת כי על העסקת המסתננים בענף התעשייה או הבנייה יש להטיל היטל בשיעור 15%

מעסיקה העסיקה מסתננים שהחזיקו ברישיון לפי סעיף 2(א)(5) לחוק הכניסה לישראל שאינו מהווה אשרת עבודה. בניהם גם כ- 800 מסתננים, שמוצאם מחבל דארפור, חבל הרי הנובה והנילוס הכחול, המחזיקים באישור ישיבת ארעי מסוג א/5 (תושב ארעי) מטעמים הומניטאריים. פקיד השומה חייב את המעסיקה בתשלום היטל של 20% ועל החלטה זו של פקיד השומה הוגשה תביעה לביהמ"ש המחוזי. ביהמ"ש פסק כי שאלת החוקיות שבהטלת היטל על המסתננים אשר קבלו אשרות מסוג א/5 תושב ארעי, עולה בקנה אחד עם לשונו ורוחו של חוק ההיטל. הדבר נכון הן ביחס לכלל המסתננים, והן ביחס לאותם מסתננים יוצאי חבל דרפור, חבל הנובה והנילוס הכחול. בשאלת שיעור ההיטל פסק בימ"ש כי מדיניות אי האכיפה של הממשלה בסוגיית המסתננים היא "המשקפיים" שדרכם יש להביט על סוגיית ההיטל בכללותה. התוצאה הסופית היא שהמסתננים עובדים בישראל בכל הענפים ללא "היתר" כדין. הממשלה משלימה עם תופעה זו, גם אם בלית ברירה, וגם אם באופן זמני. בין המסתננים קיימים כאלה העובדים בענף התעשייה והבנייה. המחוקק מצא לנכון לקבוע שיעור היטל נמוך יותר לעובדים זרים בענפים אלה. שיעור זה לא נקבע בשל כך שמדובר בעובדים בהיתר לפי חוק עובדים זרים. שיעור זה נקבע אך בשל כך שהמחוקק מצא לנכון להקל על מעסיקים בענפים אלה (ע"מ 58675-01-17, הומטק שרותי כוח אדם בע"מ נגד פקיד שומה רחובות, מיום 19.04.2020).

לתקציר פסק הדין מאת עו"ד ראובן בבדז'נוב – לחץ כאן
 
נדחתה תביעת עובדת הריונית לאפליה והעסקה פוגענית

עובדת הועסקה חצי שנה כקופאית אצל המעסיקה. במקום העבודה היו משמרות בוקר וערב, היות שהעובדת למדה ראיית חשבון בלימודי ערב התבקש ששעות העבודה יתאימו למערכת הלימודים שלה. העובדת התחילה את עבודתה בעבודת משמרות, אולם בפועל, למעט 2 משמרות ערב, כל המשמרות שביצעה היו רק בקרים. העובדת הרתה בסמוך לתחילת עבודתה ומשלב זה החלה הדרדרות ביחסי העבודה. העובדת לא הסכימה לתת משמרות בהתחשב בצרכי המעסיקה, ולכן הוחלט להעבירה לסניף אחר. העובדת סירבה לקבל את המצב החדש ותבעה את המעסיקה בטענה כי פוטרה לאחר 6 חודשים מחמת הריונה וללא היתר לפי סעיף 9 (א) לחוק עבודת נשים, התשי"ד- 1954. העובדת דרשה פיצוי בשל העסקה פוגענית, נאלצה לעבוד גם כסדרנית והרימה ארגזים ונאמרו לה ביטויים כגון- "יש לך טפשת הריון". מנגד, טענה המעסיקה כי לא התחייבה לעובדת שתועסק רק במשמרות בוקר, אלא רק שתהה השתדלות לכך והוכחשו הביטויים הפוגעניים. בסיום ההליך המשפטי נקבע כי גרסת המעסיקה מהימנה ונדחתה מרבית תביעת העובדת אשר נמצאו בה סתירות רבות. עוד נקבע כי העובדת לא פוטרה אלא שהתבקשה לעבור סניף וזאת נוכח חיסוריה המרובים ולא עקב הריונה, כמו כן אין לראות בכך הרעה מוחשית שכן הוכח כי הפתרון נבע כדי לסייע למצב שנוצר. כמו כן, נדחתה גם טענת האפליה והפיטורים בגין הריון (סע"ש 21248-03-16, הודיה לוי נ' ג.מ. מעיין אלפיים בע"מ, מיום 14.11.2019).

לתקציר פסק הדין מאת עו"ד ג'ולייט אליהו – לחץ כאן
 
 
  להיות מעודכן כל הזמן! להדרכות נוספות לחץ כאן
 
Excel ביניים ב- ZOOM
הקורס מיועד לאנשים שעובדים על תוכנת האקסל ביום- יום ( יודעים להקליד נתונים לעצב אותם ולבצע נוסחאות פשוטות) ורוצים לייעל את עבודתם, הסדנה מלמדת כלים מתקדמים, פונקציות, טיפים וקיצורי דרך ומראה עד כמה אפשר לפשט את העבודה ולבנות הכל בקלות ובמהירות!
יום עיון מקיף במיסוי שכירים ב-ZOOM
יום עיון שמוקדש כולו לסוגיות נבחרות בתחום המסים והביטוח הלאומי בכל הקשור לעובדים שכירים ולאלה שבחל"ת; בדגש על תיאומי מס לחוזרים מחל"ת, דמי אבטלה לעובדים בחל"ת בתקופת משבר הקורונה ולאחריו. עדכונים וחקיקה לציבור חשבי השכר, מעסיקים, ומנהלי החשבונות . העברת חומר פרקטי הלכה למעשה.
קורס מאקרו (V.B.A ל- Excel) - לכלכלנים ואנשי כספים
מנהלי כספים ואנשי כלכלה בארגון מוצאים את עצמם לעיתים קרובות מידי עסוקים במשך שעות בהכנת דוחות כספיים. לרוב מבנה הדוחות חוזר על עצמו, ורק הנתונים משתנים.
השתלמות שע"מ בפשטות - 3 מפגשים ב-ZOOM!
השתלמות שע"מ פרקטית למייצגים מיועדת עבור קהל המייצגים המעוניינים ללמוד ולהרחיב את הידע לשימוש יעיל ופרקטי במערכת שע"מ, לקיצור זמני העבודה והבנת השאילתות השונות לעומקן. ההשתלמות מיועדת לרואי חשבון, יועצי מס וכל העוסקים במערכת שע"מ.
קורס דיני עבודה - פרונטלי או בזום
זו השנה החמישית בה אנו מעבירים קורס רחב ומקיף הנוגע לכל הסוגיות המעסיקות את המעסיקים ביומיום, במטרה לתת ידע וכלים להתמודדות בשטח. הקורס מיועד לכם, העוסקים בדיני עבודה בארגון - מנהלי כספים, חשבי שכר, מנהלי משאבי אנוש, בעלי עסקים, מנהלים ובעלי תפקידים בכירים, הנדרשים לידע מעמיק בתחום, בעבודתכם היומיומית. תינתן התייחסות לעבודה מהבית (בהתאם למגבלות הקורונה)
Excel Basic
תוכנת ה-Excel מצטיירת כתוכנה מורכבת. הסדנה המוצעת כאן, מלמדת עד כמה, בעצם, זוהי תוכנה פשוטה לשימוש. התוכנת מאפשרת לקחת נתונים ולארגן אותם, למיין, לסנן, לחשב, לנתח, להפיק דו"חות ומאזנים, וליצור מהם תרשימים.
קורס מנהלי כספים
קורס מקצועי של 6 מפגשים המוקדש כולו למנהלי כספים. מיטב אנשי מקצוע ומומחים בתחום הכספים מרכזים עבורכם את הנושאים הכי חשובים וחמים בתחום הכספים, המיסוי, משפטים וניהול.
EXCEL מתקדם - בZOOM
הכרת השימוש ב Excel ככלי לניתוח ולהבנה מהירה וקלה של תוצרים המופקים מתוך בסיסי נתונים גולמיים. Excel מסוגל לבצע ניתוחים על נתונים מקומיים ועל נתונים מיובאים ואף מקושרים.
הביטוח הפנסיוני - ההלכה והמעשה
קורס מיוחד בנושא ביטוח פנסיוני אשר יעשה לך סדר ויספק עבורך כלים מקצועיים להתנהלות נכונה ובטוחה בעקבות השינויים הרבים שחלים בעולם הפנסיוני.
סדנת להמריא עם אקסל
חברת מיקרוסופט שידרגה את גרסאות האקסל השונות, הוסיפה כלים חדשים ושיכללה את הישנים ובגרסאות 2016 ו- 2019, האקסל הפך לכלי עוצמתי יותר. אספנו עבורכם את הנושאים בהם חזרו שאלות במהלך קורסי האקסל השונים, הוספנו את הכלים החדשים.
 
 
למסמך בפורמט PDF לחץ כאן
סגור חלון

למענה מיידי, כנסו לאינפוקליק - מחוללים בדיני עבודה
מיסוי שכירים- ספטמבר 2020
לקבלת מנוי התנסות עכשיו!
הודעה אישית