מבזקים בנושא דיני עבודה : גיליון 1243 - כל עובד
סגור חלון

אישור
HamburgerButton
דברו איתנו 8109 *
מבזקים
דף הבית > מבזקים
גיליון 1243 - 03/12/2019

המבזק השבועי - הדרך שלך להיות מעודכן

 

21.12.2019

 
מאמרים
 
 
הפרשות לקרן השתלמות בשנת המס 2019 לעצמאים, שכירים ובעלי שליטה

לקראת סיומה של שנת המס 2019 אנו מביאים את הנתונים להפרשות לקרן השתלמות לשכירים, עצמאיים ובעלי שליטה.

למאמר מאת רו"ח אליק גנדלמן – לחץ כאן
 
 
טבלאות
 
 
מחולל היעדרויות לעניין דמי מחלה

מחולל זה מפרט את סוגי ההיעדרויות של עובד הנעדר לצורך סיוע וטיפול בבן משפחה, המזכים אותו בתשלום דמי מחלה.

למחולל היעדרויות לעניין דמי מחלה – לחץ כאן
 
 
חוזרים
 
 
מבוטחים המועסקים בניקיון בתי כנסת ובמוסדות דת נוספים - קביעת מעמד עובדים במשק בית

המוסד לביטוח לאומי פרסם חוזר שמטרתו ליידע את פקידי המל"ל בהוספת סוג עבודה נוסף שמוכר כעבודה במשק בית למועסקים בניקיון בתי כנסת ומוסדות דת נוספים.

לחוזר המוסד לביטוח לאומי במלואו – לחץ כאן
 
העסקת עובדים זרים/עובדים פלסטינאים בשעת חירום

ביום 20.11.2019 פרסמה רשות האוכלוסין וההגירה הודעה בעניין העסקת עובדים זרים/עובדים פלסטינאים בשעת חירום. ההודעה באה להדגיש כי כל הנחיות פיקוד העורף בענין איסור יציאה לעבודה באזורים מסוימים, ובענין יציאה לעבודה בכפוף להימצאות מרחב מוגן תקני בקרבת מקום, באזורים אחרים, חלות גם על מעסיקים בעלי התרים להעסקת עובדים זרים ועובדים פלסטינאים, וחל איסור להוציא עובדים אלו לעבודה בניגוד להנחיות אלו.

לחוזר רשות האוכלוסין וההגירה במלואו – לחץ כאן
 
 
פסיקה
 
 
בית משפט מחוזי פסק כי יש לשלם היטל של 20% בגין העסקת מסתננים בכל ענפי השירות

חברת דב שמירה וניקיון בע"מ העסיקה בשנים 2012-2015 עובדים מסתננים. העובדים המסתננים החזיקו ברישיונות שניתנו להם לפי סעיף 2(א)(5) לחוק הכניסה לישראל ושאינו מהווה אשרת עבודה. המסתננים הועסקו בענפי התעשייה, הבניין, החקלאות והסיעוד המוסדי. המעסיקה לא שילמה היטל בגין העסקת המסתננים בטענה כי ההיטל לא חל על עובדים המועסקים בסיעוד. פקיד השומה חייב את המעסיקה בתשלום היטל עובדים זרים בשיעור של 20% ללא הבחנה בין הענפים השונים בהם הועסקו המסתננים ועל החלטה זו הוגש ערעור לביהמ"ש המחוזי. בית המשפט דחה את הערעור שהגישה המעסיקה וקבע כי אין להצדיק מתן הקלת מס, אשר ייחד המחוקק למי שמעסיק עובדים זרים כדין בענף הרלוונטי ומתוך מטרה לעידוד העסקת עובדים זרים חוקיים. קביעת שיעורי ההיטל המקלים בענפים הרלוונטיים, נועדה להקל על העסקת עובדים זרים בענפים נדרשים. אלא שהמחוקק לא הסתפק בהצבת הענפים הרלוונטיים בהם ביקש להקל, אלא הדגיש לצד זה, כי ההקלה תינתן רק למי שבידיו היתר להעסקה בענף הרלוונטי. תכלית החוק היא לעודד העסקת עובדים זרים כחוק ובהתאם להיתר שניתן להם מראש, ולכן הטבת המס מותנת בעמידה בתנאי בסיסי זה (ע"מ 11654-01-18, דב שמירה ניקיון וכוח אדם בע"מ נגד פקיד שומה פתח תקווה, מיום 24.09.2019).

לתקציר פסק הדין מאת עו"ד ראובן בבדז'נוב- לחץ כאן
 
בית הדין קנס חקלאי בגין ביצוע עבירה חמורה של אי מתן מגורים הולמים לעובדים זרים

במקרה זה עסקינן בגזר דין שהוטל על חקלאי בן 72 אשר הורשע בביצוע עבירה של אי העמדת מגורים הולמים לארבעה עובדים אשר אינם אזרחי ישראל בניגוד לסעיפים 1ה ו- 2(ב)(4) לחוק עובדים זרים, התשנ"א-1991, וכן תקנות עובדים זרים (איסור העסקה שלא כדין והבטחת תנאים הוגנים (מגורים הולמים)), תש"ס-2000. המדינה הגישה כתב אישום בבית הדין לעבודה כנגד החקלאי בגין העסקת עובדים זרים מבלי שהעמיד להם תנאי מגורים הולמים. מדובר באוטובוס שהוסב למגורים, כאשר חוטי החשמל זרוקים על הרצפה, היה מחסור בחיפוי מעל הכיור, ריצפה שבורה במקלחת, והעדר מים חמים. לעניין הערך החברתי שנפגע, ביה"ד הארצי קבע בפסיקותיו בעבר כי חומרה מיוחדת קיימת מקום בו מספק המעסיק לעובדיו מגורים בתנאים שאינם ראויים למגורי בן אנוש. הקנס המקסימלי הקבוע בצד העבירה ביחס לכל עובד זר בהתאם להוראות החוק הוא 116,800 ₪ או מאסר שנה, לאחר ניהול הוכחות, המעסיק הורשע במסגרת משלח ידו. בגזר הדין נקבע העונש בהתאם להוראות תיקון 113 וסעיף 40 לחוק העונשין, התשל"ז - 1977. לשם גזירת העונש נלקח בחשבון גילו של המעסיק, נסיבותיו האישיות (מצבו הבריאותי שלו ושל אשתו) וכן מצבו הכלכלי. לאחר שקילת מכלול הנסיבות נגזר על המעסיק קנס בסך של 14,000 ₪ בגין אי העמדת מקום מגורים הולם לארבעת העובדים הזרים (3,500 ₪ בגין כל עובד). נוסף על האמור לעיל, המעסיק חויב לחתום על התחייבות להימנע מביצוע עבירה דומה משך התקופה המקסימלית שהתבקשה על ידי המדינה - 3 שנים, שאם לא כן יחויב בקנס המרבי הקבוע בחוק עובדים זרים לביצוע העבירה (הע"ז 62198-01-17, מדינת ישראל נ' ג'אבר גאזי, מיום 14.7.2019).

לתקציר פסק הדין מאת עו"ד ג'ולייט אליהו – לחץ כאן
 
 
  להיות מעודכן כל הזמן! להדרכות נוספות לחץ כאן
 
יום עיון טופס 161 והמגבלות על פיטורי עובדים
בשנים האחרונות אנו עדים לאינסוף שינויי חקיקה בתחום מיסוי הפרישה. מיסוי הפרישה מתחיל אצל חשב השכר שמוציא את טופס 161 בעת פרישת העובד. מילוי לא נכון של הטופס יכול לגרום לנזקים כספיים לעובד וגם למעביד. ביום עיון זה נלמד את הכללים למילוי נכון של ניירת הפרישה ונדבר על דרכי העבודה הנכונים בהתאם להנחיות מס הכנסה. כמו כן, נלמד מתי המעסיק לא יכול לפטר את עובדיו.
הביטוח הפנסיוני - ההלכה- והמעשה: קורס ייחודי לחשבים והיחידה ללימודי המשך, הקריה האקדמית אונו
העולם הפנסיוני סובל משינויים רבים ותכופים, היוצרים חוסר הבנה ומחבלים בקבלת ההחלטות של איש המקצוע. בעידן של שינוי חקיקה בו פוסקים בתחום הפנסיה, קורס "הביטוח הפנסיוני ההלכה - והמעשה" יעשה עבורכם סדר בנושא.
קורס דיני עבודה
זו השנה הרביעית בה אנו מעבירים קורס רחב ומקיף הנוגע לכל הסוגיות המעסיקות את המעסיקים ביומיום, במטרה לתת ידע וכלים להתמודדות בשטח. הקורס מיועד לכם, העוסקים בדיני עבודה בארגון - מנהלי כספים, חשבי שכר, מנהלי משאבי אנוש, בעלי עסקים, מנהלים ובעלי תפקידים בכירים, הנדרשים לידע מעמיק בתחום, בעבודתכם היומיומית.
Excel ביניים
הקורס מיועד לאנשים שעובדים על תוכנת האקסל ביום- יום ( יודעים להקליד נתונים לעצב אותם ולבצע נוסחאות פשוטות) ורוצים לייעל את עבודתם, הסדנה מלמדת כלים מתקדמים, פונקציות, טיפים וקיצורי דרך ומראה עד כמה אפשר לפשט את העבודה ולבנות הכל בקלות ובמהירות!
ביטוח לאומי - השתלמות מקצועית ופרקטית
השתלמות מעשית ומקיפה המתייחסת כולה לשכירים ועצמאים בהיבטי חיוב דמי ביטוח לסוגי מבוטחים שונים,תיאום דמי ביטוח, גמלאות וקצבאות, צוו סיווג מבוטחים, מבוטחים השוהים בחו"ל ועוד.
תיקון 190 ומיסוי פנסיוני
תיקון 190 לפקודה הרחיב את מסגרת הטבות המס לסוגי חוסכים שונים בהפקדות לקופות הגמל. בשנת 2017 נכנס לתוקפו חוק פנסיה חובה לעצמאים, אשר מחייב עצמאים להפריש חלק מהכנסתם לחיסכון פנסיוני. מאז חקיקתם נושאים חשובים אלה מעוררים שאלות לגבי אופן ההפקדות, משיכות הכספים, הסנקציות על אי הפקדות ועוד. ביום עיון מרוכז נקדיש לנושאים אלה הסברים, דוגמאות ותשובות לשאלות.
ביטוח אובדן כושר עבודה
סביב ביטוח אובדן כושר עבודה קיימות סוגיות רבות בהיבטי המס, ניכוי דמי ביטוח לאומי, זכויות המבוטחים והכיסויים השונים בקרנות הפנסיה, בחברות ביטוח פרטיות ובמוסד לביטוח לאומי. מכללת חשבים עושה לכם סדר ביום עיון מיוחד שמוקדש כולו לסוגיות אלו.
מיסוי התא המשפחתי
יום עיון שמוקדש כולו לסוגיות נבחרות בתחום מיסוי התא המשפחתי לניצול מרבי של ניכויים וזיכויים, הסכמי ממון והשלכתם על הצהרות הון ופטורים במס שבח ומס רכישה, חלוקת הכנסות בין בני זוג בעסק משפחתי בהיבט הביטוח הלאומי ועוד.
קורס חשבי שכר
חשבי שכר הינם אנשי מפתח בכל ארגון וחברה. מתוקף תפקידם הם אחראים על אחד מהתקציבים הגדולים בארגון - השכר. חשבי השכר נדרשים למיומנות בתחומים רבים: מס הכנסה, דיני עבודה, ביטוח לאומי ועוד. לשכת רואי חשבון בישראל רואה בחיזוק תפקיד חשב השכר, הכרח מקצועי, והחליטה להסמיך מטעמה חשבי שכר בכירים, לאחר עמידה במבחני הלשכה.
קורס מאקרו (V.B.A ל- Excel) - לכלכלנים ואנשי כספים
מנהלי כספים ואנשי כלכלה בארגון מוצאים את עצמם לעיתים קרובות מידי עסוקים במשך שעות בהכנת דוחות כספיים. לרוב מבנה הדוחות חוזר על עצמו, ורק הנתונים משתנים.
סיום עבודה וטיפול במענקי פרישה
יום עיון המוקדם כולו לאירוע פיטורים, התפטרות ופרישה בהיבט חוקי העבודה, דיני המס החלים על מענקי פרישה ופריסתם, קיבוע זכויות בקרנות הפנסיה והיוון קצבאות
העסקת עובדים זרים ומסתננים בישראל- הלכה למעשה
ביום זה נעסוק בהיבטים החשובים ביותר שעליכם להכיר בנושא העסקת זרים, נושא חשוב ורגיש התופס תאוצה בשנים האחרונות.
היערכות לשינויים בענפי הפנסיה והביטוח
ביום עיון זה נעסוק בהיבטים מעשיים למעסיקים ולעובדים. נדון וננתח את התקנון החדש של קרנות הפנסיה, הכיסוי החדש לאובדן כושר עבודה, נסקר ונעמיק בדוחות השנתיים של ביטוחי המנהלים וקרנות הפנסיה.
השתלמות הכנה לפרישה ופנסיה
פרישה לפנסיה היא נושא מורכב המחייב הכנה מקדמית והיערכות בהיבטים רבים ומגוונים - פנסיוניים, מיסויים, כלכליים, תעסוקתיים ופסיכולוגיים. מטרת ההשתלמות הינה להקנות לפורשים ידע ראשוני בתחומים הללו על מנת לאפשר להם להיערך בהתאם.
Excel ביניים
הקורס מיועד לאנשים שעובדים על תוכנת האקסל ביום- יום (יודעים להקליד נתונים לעצב אותם ולבצע נוסחאות פשוטות) ורוצים לייעל את עבודתם, הסדנה מלמדת כלים מתקדמים, פונקציות, טיפים וקיצורי דרך ומראה עד כמה אפשר לפשט את העבודה ולבנות הכל בקלות ובמהירות!
קורס חשבי שכר פרקטי
מדובר בקורס ממוקד המספק למשתתפים בו יכולת הבנה תוך היכרות עם כלל הנושאים המאפיינים את עולם חשבות השכר.
EXCEL מתקדם
הכרת השימוש ב Excel ככלי לניתוח ולהבנה מהירה וקלה של תוצרים המופקים מתוך בסיסי נתונים גולמיים. Excel מסוגל לבצע ניתוחים על נתונים מקומיים ועל נתונים מיובאים ואף מקושרים.
 
 
למסמך בפורמט PDF לחץ כאן
סגור חלון

למענה מיידי, כנסו לאינפוקליק - מחוללים בדיני עבודה
קורס ביטוח פנסיוני - פברואר 2020
לקבלת מנוי התנסות עכשיו!
הודעה אישית