מבזקים בנושא דיני עבודה : גיליון 1225 - כל עובד
סגור חלון

אישור
HamburgerButton
דברו איתנו 8109 *
מבזקים
דף הבית > מבזקים
גיליון 1225 - 23/07/2019

המבזק השבועי - הדרך שלך להיות מעודכן

 

כל עובד

 
סוגיות בדיני עבודה
 
 
היעדרות עובדים ממקום עבודתם בזמן שבני זוגם משרתים במילואים

בהתאם לתיקון מס' 58 לחוק עבודת נשים, התשי"ד -1954, עובדת תהא רשאית להיעדר ממקום עבודתה שעה אחת ביום, בתקופה שבה בן זוגה שוהה בשירות מילואים, כהגדרתו בחוק שירות המילואים, התשס"ח-2008, החל ביום הראשון לשירות, בהתקיים מספר תנאים מצטברים.

להתייחסותה של עו"ד דנה להב – לחץ כאן
 
 
מאמרים
 
 
מבוטח בקרן פנסיה ותיקה? 6 דברים שחייבים לזכור

צברתם זכויות במספר קרנות פנסיה ותיקות, מעוניינים לקבל קצבה מקרן אחת ואת השנייה למשוך? עצרו. במידה והסכום אותו תמשכו יעלה על 3 חודשי חיסכון, משיכת כספים מקרן פנסיה ותיקה שבהסדר תמנע את זכאותכם לקבל קצבה מכל יתר הקרנות בהם נצברו לכם זכויות.

למאמר מאת נדב טסלר – לחץ כאן
 
 
פסיקה
 
 
יחסים עכורים במקום העבודה מהווים שיקולים עניינים ורלוונטיים בעת פיטורי עובדים

העובדת הועסקה כחתמת ביטוח אלמנטרי על ידי הבעלים והמנהל של סוכנות ביטוח העוסקת במכירת פוליסות ביטוח שונות במקביל לחתמת ביטוח נוספת. לאחר שהעובדת שבה מחופשת הלידה, היא חזרה להיקף של חצי משרה ולאחר מכן זומנה לשיחת שימוע ע"י המעסיק. לטענת העובדת המעסיק הפר את חוק עבודת נשים, התשי"ד-1954 בכך שלא נתן לה הזדמנות אמתית לחזור ולהשתלב בעבודה לאחר תום חופשת הלידה וכי לא הייתה הצדקה לפיטוריה וכי אין ממש בטענת המעסיק בדבר חוסר השתלבותה מבחינה חברתית. העובדת תבעה בין היתר פיצוי בגין העדר שימוע, ופיצוי בגין אי מתן הודעה בדבר תנאי עבודה. בית הדין ציין כי הוכח כי העובדת פוטרה על רקע היחסים העכורים בינה לבין עובדת אחרת, מה שהוביל למערכת יחסים עכורה שפגעה בעבודה. עוד נקבע כי העובדת פוטרה משיקולים עניינים ורלוונטיים הנוגעים ליחסים העכורים בינה לבין החתמת שעבדה לצידה. צוין כי מותר למעסיק ובפרט בעסק קטן כדוגמת העסק של העובד, לעמוד על קיומה של אוירה נעימה וחיובית בעבודה ולדרוש מהעובדים לקיים יחסים טובים ונטולי מריבות וחיכוכים עם יתר העובדים. מעסיק לא צריך להתעסק ו/או להפנות אנרגיה למריבות בלתי פוסקות ו/או ויכוחים בין העובדים. למותר לציין כי מריבות בין העובדים פוגעות בתפוקת העבודה. לאור האמור, תביעתה של העובדת נדחתה במלואה ונקבע כי העובדת תישא בהוצאות המעסיק בסך של 10,000 ₪ (סע"ש 31498-04-16, ענת שטיינפלד נגד חיים שבבו, מיום 10.12.2018).

לתקציר פסק הדין מאת עו"ד מורן טימן גוגול- לחץ כאן
 
הלכת הטיפים החדשה תלויה בקשר התעשייתי ואין להחילה במקרה שמדובר בטיפים שקיבל העובד באופן וולונטרי מלקוחות המספרה

העובד הועסק כמעצב שיער במספרה בבעלות המעסיק במשך כ- 7 שנים עד שפוטר. העובד טען בתביעתו כי עבד בהיקף משרה מלאה ובנוסף לכך ביצע שעות נוספות רבות בהתאם לשעות פתיחת המספרה. בהתאם לכך תבע הפרשי שכר מינימום, גמול שעות נוספות, פיצויי פיטורים וכן זכויות סוציאליות בהתאם להיקף משרה מלא. לעומת זאת המעסיק טען כי העובד הועסק במשרה חלקית בלבד. כמו כן נטען כי במסגרת עבודתו קיבל העובד "טיפים" מלקוחות ועל כן יש לקחת אותם כחלק משכרו לאור הפסיקה האחרונה של בית הדין הארצי. ביה"ד האזורי לעבודה, בחן את שאלת היקף המשרה וציין כי לא הוגשו דו"חות נוכחות מצד מי מהצדדים. בית הדין האזורי קבע כי העובד עבד בשעות הנוספות אך לא ניתן לקבוע את היקף השעות הנוספות המדויק מאחר שאין לעובד ראשית ראיה לביסוס טענתו כגון רישום ידני של שעות העבודה לכן לא ניתן לקבל את גרסתו ויש להעביר את נטל השכנוע וההוכחה על כתפי המעסיק. בית הדין פסק לזכות העובד את סכום השעות הנוספות שמותרות מבחינת החוק. על קביעה זו הגישה המעסיקה ערעור לביה"ד הארצי לעבודה. ביה"ד הארצי לעבודה פסק כי גם אם אין תיעוד כחוק של שעות העבודה הדבר לא יקנה לעובד באופן אוטומטי זכאות לגמול שעות נוספות על ידי היפוכו של הנטל על כתפי המעסיק, כלומר, כאשר קיימת מחלוקת בין המעסיק והעובד בנוגע לשעות עבודה הנוספות יידרש העובד להעמיד גרסה עובדתית ביחס להיקף המשרה הרגיל וביחס להיקף השעות הנוספות לפי מהות המחלוקת. ביה"ד הארצי החזיר את התביעה לבית הדין האזורי בנימוק שאין די בהתבסס רק על תלושי השכר על מנת לקבוע בסוגיית השעות הנוספות ועל מנת שביה"ד האזורי יקבע אם הוא השתכנע ואם לאו בסוגיית העסקת בשעות נוספות של העובד. בנוגע להחלת "הלכת הטיפים" ביה"ד הארצי לעבודה פסק כי היא תלויה בקשר התעשייתי ואין להחילה במקרה שמדובר בטיפים שקיבל העובד באופן וולונטרי מלקוחות המספרה (ע"ע 18024-12-18, יורם אביחסרה נגד יעקב זכאי, מיום 19.5.19).

לתקציר פסק הדין מאת עו"ד ראובן בבדז'נוב – לחץ כאן
 
 
  להיות מעודכן כל הזמן! להדרכות נוספות לחץ כאן
 
יום עיון טופס 161 והמגבלות על פיטורי עובדים
בשנים האחרונות אנו עדים לאינסוף שינויי חקיקה בתחום מיסוי הפרישה. מיסוי הפרישה מתחיל אצל חשב השכר שמוציא את טופס 161 בעת פרישת העובד. מילוי לא נכון של הטופס יכול לגרום לנזקים כספיים לעובד וגם למעביד. ביום עיון זה נלמד את הכללים למילוי נכון של ניירת הפרישה ונדבר על דרכי העבודה הנכונים בהתאם להנחיות מס הכנסה. כמו כן, נלמד מתי המעסיק לא יכול לפטר את עובדיו.
הביטוח הפנסיוני - ההלכה- והמעשה: קורס ייחודי לחשבים והיחידה ללימודי המשך, הקריה האקדמית אונו
העולם הפנסיוני סובל משינויים רבים ותכופים, היוצרים חוסר הבנה ומחבלים בקבלת ההחלטות של איש המקצוע. בעידן של שינוי חקיקה בו פוסקים בתחום הפנסיה, קורס "הביטוח הפנסיוני ההלכה - והמעשה" יעשה עבורכם סדר בנושא.
קורס דיני עבודה
זו השנה הרביעית בה אנו מעבירים קורס רחב ומקיף הנוגע לכל הסוגיות המעסיקות את המעסיקים ביומיום, במטרה לתת ידע וכלים להתמודדות בשטח. הקורס מיועד לכם, העוסקים בדיני עבודה בארגון - מנהלי כספים, חשבי שכר, מנהלי משאבי אנוש, בעלי עסקים, מנהלים ובעלי תפקידים בכירים, הנדרשים לידע מעמיק בתחום, בעבודתכם היומיומית.
Excel ביניים
הקורס מיועד לאנשים שעובדים על תוכנת האקסל ביום- יום ( יודעים להקליד נתונים לעצב אותם ולבצע נוסחאות פשוטות) ורוצים לייעל את עבודתם, הסדנה מלמדת כלים מתקדמים, פונקציות, טיפים וקיצורי דרך ומראה עד כמה אפשר לפשט את העבודה ולבנות הכל בקלות ובמהירות!
ביטוח לאומי - השתלמות מקצועית ופרקטית
השתלמות מעשית ומקיפה המתייחסת כולה לשכירים ועצמאים בהיבטי חיוב דמי ביטוח לסוגי מבוטחים שונים,תיאום דמי ביטוח, גמלאות וקצבאות, צוו סיווג מבוטחים, מבוטחים השוהים בחו"ל ועוד.
תיקון 190 ומיסוי פנסיוני
תיקון 190 לפקודה הרחיב את מסגרת הטבות המס לסוגי חוסכים שונים בהפקדות לקופות הגמל. בשנת 2017 נכנס לתוקפו חוק פנסיה חובה לעצמאים, אשר מחייב עצמאים להפריש חלק מהכנסתם לחיסכון פנסיוני. מאז חקיקתם נושאים חשובים אלה מעוררים שאלות לגבי אופן ההפקדות, משיכות הכספים, הסנקציות על אי הפקדות ועוד. ביום עיון מרוכז נקדיש לנושאים אלה הסברים, דוגמאות ותשובות לשאלות.
ביטוח אובדן כושר עבודה
סביב ביטוח אובדן כושר עבודה קיימות סוגיות רבות בהיבטי המס, ניכוי דמי ביטוח לאומי, זכויות המבוטחים והכיסויים השונים בקרנות הפנסיה, בחברות ביטוח פרטיות ובמוסד לביטוח לאומי. מכללת חשבים עושה לכם סדר ביום עיון מיוחד שמוקדש כולו לסוגיות אלו.
מיסוי התא המשפחתי
יום עיון שמוקדש כולו לסוגיות נבחרות בתחום מיסוי התא המשפחתי לניצול מרבי של ניכויים וזיכויים, הסכמי ממון והשלכתם על הצהרות הון ופטורים במס שבח ומס רכישה, חלוקת הכנסות בין בני זוג בעסק משפחתי בהיבט הביטוח הלאומי ועוד.
קורס חשבי שכר
חשבי שכר הינם אנשי מפתח בכל ארגון וחברה. מתוקף תפקידם הם אחראים על אחד מהתקציבים הגדולים בארגון - השכר. חשבי השכר נדרשים למיומנות בתחומים רבים: מס הכנסה, דיני עבודה, ביטוח לאומי ועוד. לשכת רואי חשבון בישראל רואה בחיזוק תפקיד חשב השכר, הכרח מקצועי, והחליטה להסמיך מטעמה חשבי שכר בכירים, לאחר עמידה במבחני הלשכה.
קורס מאקרו (V.B.A ל- Excel) - לכלכלנים ואנשי כספים
מנהלי כספים ואנשי כלכלה בארגון מוצאים את עצמם לעיתים קרובות מידי עסוקים במשך שעות בהכנת דוחות כספיים. לרוב מבנה הדוחות חוזר על עצמו, ורק הנתונים משתנים.
סיום עבודה וטיפול במענקי פרישה
יום עיון המוקדם כולו לאירוע פיטורים, התפטרות ופרישה בהיבט חוקי העבודה, דיני המס החלים על מענקי פרישה ופריסתם, קיבוע זכויות בקרנות הפנסיה והיוון קצבאות
העסקת עובדים זרים ומסתננים בישראל- הלכה למעשה
ביום זה נעסוק בהיבטים החשובים ביותר שעליכם להכיר בנושא העסקת זרים, נושא חשוב ורגיש התופס תאוצה בשנים האחרונות.
היערכות לשינויים בענפי הפנסיה והביטוח
ביום עיון זה נעסוק בהיבטים מעשיים למעסיקים ולעובדים. נדון וננתח את התקנון החדש של קרנות הפנסיה, הכיסוי החדש לאובדן כושר עבודה, נסקר ונעמיק בדוחות השנתיים של ביטוחי המנהלים וקרנות הפנסיה.
השתלמות הכנה לפרישה ופנסיה
פרישה לפנסיה היא נושא מורכב המחייב הכנה מקדמית והיערכות בהיבטים רבים ומגוונים - פנסיוניים, מיסויים, כלכליים, תעסוקתיים ופסיכולוגיים. מטרת ההשתלמות הינה להקנות לפורשים ידע ראשוני בתחומים הללו על מנת לאפשר להם להיערך בהתאם.
Excel ביניים
הקורס מיועד לאנשים שעובדים על תוכנת האקסל ביום- יום (יודעים להקליד נתונים לעצב אותם ולבצע נוסחאות פשוטות) ורוצים לייעל את עבודתם, הסדנה מלמדת כלים מתקדמים, פונקציות, טיפים וקיצורי דרך ומראה עד כמה אפשר לפשט את העבודה ולבנות הכל בקלות ובמהירות!
קורס חשבי שכר פרקטי
מדובר בקורס ממוקד המספק למשתתפים בו יכולת הבנה תוך היכרות עם כלל הנושאים המאפיינים את עולם חשבות השכר.
EXCEL מתקדם
הכרת השימוש ב Excel ככלי לניתוח ולהבנה מהירה וקלה של תוצרים המופקים מתוך בסיסי נתונים גולמיים. Excel מסוגל לבצע ניתוחים על נתונים מקומיים ועל נתונים מיובאים ואף מקושרים.
 
 
למסמך בפורמט PDF לחץ כאן
סגור חלון

למענה מיידי, כנסו לאינפוקליק - מחוללים בדיני עבודה
קורס ביטוח פנסיוני - פברואר 2020
לקבלת מנוי התנסות עכשיו!
הודעה אישית