סגור חלון

אישור
HamburgerButton
דברו איתנו 8109 *
מבזקים
דף הבית > מבזקים
גיליון 1225 - 23/07/2019

המבזק השבועי - הדרך שלך להיות מעודכן

 

כל עובד

 
סוגיות בדיני עבודה
 
 
היעדרות עובדים ממקום עבודתם בזמן שבני זוגם משרתים במילואים

בהתאם לתיקון מס' 58 לחוק עבודת נשים, התשי"ד -1954, עובדת תהא רשאית להיעדר ממקום עבודתה שעה אחת ביום, בתקופה שבה בן זוגה שוהה בשירות מילואים, כהגדרתו בחוק שירות המילואים, התשס"ח-2008, החל ביום הראשון לשירות, בהתקיים מספר תנאים מצטברים.

להתייחסותה של עו"ד דנה להב – לחץ כאן
 
 
מאמרים
 
 
מבוטח בקרן פנסיה ותיקה? 6 דברים שחייבים לזכור

צברתם זכויות במספר קרנות פנסיה ותיקות, מעוניינים לקבל קצבה מקרן אחת ואת השנייה למשוך? עצרו. במידה והסכום אותו תמשכו יעלה על 3 חודשי חיסכון, משיכת כספים מקרן פנסיה ותיקה שבהסדר תמנע את זכאותכם לקבל קצבה מכל יתר הקרנות בהם נצברו לכם זכויות.

למאמר מאת נדב טסלר – לחץ כאן
 
 
פסיקה
 
 
יחסים עכורים במקום העבודה מהווים שיקולים עניינים ורלוונטיים בעת פיטורי עובדים

העובדת הועסקה כחתמת ביטוח אלמנטרי על ידי הבעלים והמנהל של סוכנות ביטוח העוסקת במכירת פוליסות ביטוח שונות במקביל לחתמת ביטוח נוספת. לאחר שהעובדת שבה מחופשת הלידה, היא חזרה להיקף של חצי משרה ולאחר מכן זומנה לשיחת שימוע ע"י המעסיק. לטענת העובדת המעסיק הפר את חוק עבודת נשים, התשי"ד-1954 בכך שלא נתן לה הזדמנות אמתית לחזור ולהשתלב בעבודה לאחר תום חופשת הלידה וכי לא הייתה הצדקה לפיטוריה וכי אין ממש בטענת המעסיק בדבר חוסר השתלבותה מבחינה חברתית. העובדת תבעה בין היתר פיצוי בגין העדר שימוע, ופיצוי בגין אי מתן הודעה בדבר תנאי עבודה. בית הדין ציין כי הוכח כי העובדת פוטרה על רקע היחסים העכורים בינה לבין עובדת אחרת, מה שהוביל למערכת יחסים עכורה שפגעה בעבודה. עוד נקבע כי העובדת פוטרה משיקולים עניינים ורלוונטיים הנוגעים ליחסים העכורים בינה לבין החתמת שעבדה לצידה. צוין כי מותר למעסיק ובפרט בעסק קטן כדוגמת העסק של העובד, לעמוד על קיומה של אוירה נעימה וחיובית בעבודה ולדרוש מהעובדים לקיים יחסים טובים ונטולי מריבות וחיכוכים עם יתר העובדים. מעסיק לא צריך להתעסק ו/או להפנות אנרגיה למריבות בלתי פוסקות ו/או ויכוחים בין העובדים. למותר לציין כי מריבות בין העובדים פוגעות בתפוקת העבודה. לאור האמור, תביעתה של העובדת נדחתה במלואה ונקבע כי העובדת תישא בהוצאות המעסיק בסך של 10,000 ₪ (סע"ש 31498-04-16, ענת שטיינפלד נגד חיים שבבו, מיום 10.12.2018).

לתקציר פסק הדין מאת עו"ד מורן טימן גוגול- לחץ כאן
 
הלכת הטיפים החדשה תלויה בקשר התעשייתי ואין להחילה במקרה שמדובר בטיפים שקיבל העובד באופן וולונטרי מלקוחות המספרה

העובד הועסק כמעצב שיער במספרה בבעלות המעסיק במשך כ- 7 שנים עד שפוטר. העובד טען בתביעתו כי עבד בהיקף משרה מלאה ובנוסף לכך ביצע שעות נוספות רבות בהתאם לשעות פתיחת המספרה. בהתאם לכך תבע הפרשי שכר מינימום, גמול שעות נוספות, פיצויי פיטורים וכן זכויות סוציאליות בהתאם להיקף משרה מלא. לעומת זאת המעסיק טען כי העובד הועסק במשרה חלקית בלבד. כמו כן נטען כי במסגרת עבודתו קיבל העובד "טיפים" מלקוחות ועל כן יש לקחת אותם כחלק משכרו לאור הפסיקה האחרונה של בית הדין הארצי. ביה"ד האזורי לעבודה, בחן את שאלת היקף המשרה וציין כי לא הוגשו דו"חות נוכחות מצד מי מהצדדים. בית הדין האזורי קבע כי העובד עבד בשעות הנוספות אך לא ניתן לקבוע את היקף השעות הנוספות המדויק מאחר שאין לעובד ראשית ראיה לביסוס טענתו כגון רישום ידני של שעות העבודה לכן לא ניתן לקבל את גרסתו ויש להעביר את נטל השכנוע וההוכחה על כתפי המעסיק. בית הדין פסק לזכות העובד את סכום השעות הנוספות שמותרות מבחינת החוק. על קביעה זו הגישה המעסיקה ערעור לביה"ד הארצי לעבודה. ביה"ד הארצי לעבודה פסק כי גם אם אין תיעוד כחוק של שעות העבודה הדבר לא יקנה לעובד באופן אוטומטי זכאות לגמול שעות נוספות על ידי היפוכו של הנטל על כתפי המעסיק, כלומר, כאשר קיימת מחלוקת בין המעסיק והעובד בנוגע לשעות עבודה הנוספות יידרש העובד להעמיד גרסה עובדתית ביחס להיקף המשרה הרגיל וביחס להיקף השעות הנוספות לפי מהות המחלוקת. ביה"ד הארצי החזיר את התביעה לבית הדין האזורי בנימוק שאין די בהתבסס רק על תלושי השכר על מנת לקבוע בסוגיית השעות הנוספות ועל מנת שביה"ד האזורי יקבע אם הוא השתכנע ואם לאו בסוגיית העסקת בשעות נוספות של העובד. בנוגע להחלת "הלכת הטיפים" ביה"ד הארצי לעבודה פסק כי היא תלויה בקשר התעשייתי ואין להחילה במקרה שמדובר בטיפים שקיבל העובד באופן וולונטרי מלקוחות המספרה (ע"ע 18024-12-18, יורם אביחסרה נגד יעקב זכאי, מיום 19.5.19).

לתקציר פסק הדין מאת עו"ד ראובן בבדז'נוב – לחץ כאן
 
 
  להיות מעודכן כל הזמן! להדרכות נוספות לחץ כאן
 
השתלמות הכנה לפרישה ופנסיה
הנושאים בהם ניגע בהשתלמות: תכנון פרישה, תוכניות פנסיוניות, התנהלות כללית שקולה, מיסוי פרישה והיבטי ביטוח לאומי, הטבות לאזרחים ותיקים ונושאים אחרים, היבטים תעסוקתיים ופסיכולוגיים
דיווח על הכנסות מחו"ל ומיסוי אמריקאי
יום עיון שמוקדש כולו לסוגיות במיסוי בינלאומי, מילוי טפסי הדיווח למס הכנסה, הבנה וקריאת ודוחות מס אחרים מחו"ל NR1040 דוח מס ודגשים למייצגים. העברת חומר פרקטי הלכה למעשה.
יום עיון מקצועי במע"מ
יום עיון שמוקדש כולו לסוגיות פרקטיות איתן מתמודד ציבור המייצגים מול רשויות מע"מ, עדכונים בפסיקה חדשה, בעמדות חייבות בדיווח ובהחלטות המיסוי שפרסמה רשות המסים והשלכותיהן על ציבור החייבים במס והמייצגים.
מלכ"רים, עמותות ומוסדות ציבור
"המגזר השלישי" - המלכ"רים, העמותות ומוסדות הציבור תופס חלק חשוב מעבודתם של אנשי המסים מנהלי כספים ומנהלים בעמותות ומלכ"רים. מגזר זה משלם מסים שונים ובהיקף מהותי. מס הכנסה על פעילות עסקית, מס שכר, מע"מ בסוגי עסקאות שונים, וכן חלה עליו חובת דיווח מקוון ואישורים. יום העיון מוקדש להקלה בהתמודדות עם ההוראות החלות על "המגזר השלישי" בהיבט המיסויי, חובות הדיווח המקוון ומתן אישור לניהול תקין.
יום עיון - מנהלי משאבי אנוש
מנהלי מש"א חייבים תמיד להיות בחזית הידע והטכנולוגיה כדי להוביל את הארגון להצלחה. ביום עיון מעשיר זה נציג את השיטות והכלים המתקדמים ביותר לניהול יעיל.
חובות מעסיקים בעת סיום העסקה
ביום עיון ניגע בנושאים כמו: ההגבלות על פיטורים בחקיקת העבודה, זכאות לפיצויי פיטורים ואופן חישובם, סדרי פיטורים והליך השימוע
היערכות לשינויים בענפי הפנסיה והביטוח
ביום העיון ניגע בנושאים: התקנון התקני החדש של קרנות הפנסיה, הכיסוי החדש לאובדן עבודה, הדוחות השנתיים של ביטוחי המנהלים וקרנות הפנסיה
סדנת מסדי נתונים באקסל
בסדנה ניגע בנושאים כמו: מושגי יסוד ועקרונות טבלה "חוקית", יבוא נתונים ממערכות חיצוניות (בעיות תאריך, בעיות זיהוי מספריםם, בעיות טקסט בעברית), סיכומי ביניים (כללי עבודה, מעברי עמוד, העתקת נתונים, רמות תצוגה ואיחוד דוחות, סיכום של מספר אופרטורים מתמטיים), וטבלאות ציר - pivot tables (שימוש באשף טבלאות ציר, חיתוך וניתוח נתנים על פי מספר מפתחות בו זמנית, קיבוץ נתונים לפי תאריכים, מספרים או הגדרות פרטניות, תרשימי גרף, שימוש בנוסחאות)
סדנה בנושא הוראות ניהול ספרים
הסדנה מוקדשת כולה להתנהלות נכונה בסבך ההוראות לניהול ספרים ומסמכים ממוחשבים; עמידה בביקורות ספרי העסק; הליכים מול פקיד השומה בפסילת ספרים ואי רישום תקבול.
קורס חשבי שכר פרקטי
מדובר בקורס ממוקד המספק למשתתפים בו יכולת הבנה תוך היכרות עם כלל הנושאים המאפיינים את עולם חשבות השכר.
כנס המסים השנתי של חברת "חשבים מידע עסקי בע"מ"
הכנס יוקדש לכלל הנושאים הרלוונטיים להיערכות נכונה לסוף שנת המס תוך מתן דגש להשלכות הרפורמה במס שיושמה והונהגה בשנת 2019, והשלכותיה על הדוחות השנתיים על פי שינויי החקיקה שנקבעו במסגרת חוק ההסדרים. כגון: חברות ארנק; יתרות חובה בעלי שליטה; עידוד בנייה להשכרה והטבות מס בהתחדשות עירונית; מיסוי פרישה; מיסוי קרנות הפנסיה; סוגי חייבים בהגשת דוחות; שינויים בחוק הביטוח הלאומי ועוד. ♦ מושב מיסוי ליחידים ותאגידים ♦ מושב מיסוי פנסיוני. יפתח את הכנס אורח הכבוד ד"ר אייל דורון. המשתתפים יוכלו לבחור את מושב המיסים המתאים לו וכן להתנייד בין המושבים לפי בחירתו, ברישום מתואם מול "מכללת חשבים"
Excel ביניים
הקורס מיועד לאנשים שעובדים על תוכנת האקסל ביום- יום ( יודעים להקליד נתונים לעצב אותם ולבצע נוסחאות פשוטות) ורוצים לייעל את עבודתם, הסדנה מלמדת כלים מתקדמים, פונקציות, טיפים וקיצורי דרך ומראה עד כמה אפשר לפשט את העבודה ולבנות הכל בקלות ובמהירות!
איך לקרוא את תלוש השכר?
על כל מנהל בארגון שיש תחתיו עובדים, ולמעשה על כל מעסיק שהוא צד ליחסי עבודה, מוטלת האחריות לידיעת חוקי העבודה ולשמירה על קיומם, ולפיכך חובה שיהיו בידיו כלים להתמודדות היומיומית עם מצבים שונים מעולם זה. ביום זה נלמד על תלוש השכר וחוק הגנת השכר וכן נקבל כלים לקריאת תלוש השכר באופן הנכון.
ניכוי מס במקור
יום עיון מיוחד שמוקדש כולו לציבור המנכים על מנת לעמוד במטלות הכבדות ברמה הפרוצדוראלית ולפעול בהתאם להוראות הדין, תוך יישום דווקני ופרטני של שלל ההוראות הקיימות בנושא הניכוי במקור, לרבות טיפול בקנסות, פירוט הליקויים והתמודדות מול פקידי השומה.
קורס מאקרו (V.B.A ל- Excel) - לכלכלנים ואנשי כספים
מנהלי כספים ואנשי כלכלה בארגון מוצאים את עצמם לעיתים קרובות מידי עסוקים במשך שעות בהכנת דוחות כספיים. לרוב מבנה הדוחות חוזר על עצמו, ורק הנתונים משתנים.
Excel Basic - פונקציות מובילות
תוכנת ה-Excel מצטיירת כתוכנה מורכבת. הסדנה המוצעת כאן, מלמדת עד כמה, בעצם, זוהי תוכנה פשוטה לשימוש. התוכנת מאפשרת לקחת נתונים ולארגן אותם, למיין, לסנן, לחשב, לנתח, להפיק דו"חות ומאזנים, וליצור מהם תרשימים.
מיסוי תא משפחתי
יום עיון שמוקדש כולו לסוגיות נבחרות בתחום מיסוי התא המשפחתי לניצול מרבי של ניכויים וזיכויים, הסכמי ממון והשלכתם על הצהרות הון ופטורים במס שבח ומס רכישה, חלוקת הכנסות בין בני זוג בעסק משפחתי בהיבט הביטוח הלאומי ועוד.
יום עיון מע"מ
יום עיון מקיף ומקצועי שבו נתמקד במגוון סוגיות בנושא מע"מ, ננתח באופן מעמיק ומעשי את עיקרי ההוראות ונרענן את הידע הקיים.
 
 
למסמך בפורמט PDF לחץ כאן
סגור חלון

למענה מיידי, כנסו לאינפוקליק - מחוללים בדיני עבודה
מכללה - יום עיון למנהלי מש"א 9.19
לקבלת מנוי התנסות עכשיו!
הודעה אישית